Doğanbey Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?
Doğanbey Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Aydın ili, Söke ilçe sınırında bulunan Doğanbey Köyü ile ilgili izlenim ve gözlemlerimizi sağlayacağız. Bunun yanında Doğanbey Köyü Nerede, Nasıl Gidilir? sorularına cevap bulacağız.

Aydın’ın Söke ilçesinde bulunan Doğanbey Köyü, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Harika mimari tarzda inşa edilen köyün taş evleri, dar sokakları ve doğal güzellikleri ile insanı kendine hayran bırakmaktadır. Buraya yıl boyunca çok sayıda doğa ve fotoğraf tutkunu buraya gelmektedir.

Burada Eski Doğanbey ve Yeni Doğanbey Köyü olmak üzere iki tane köy bulunur. Gezilip görülmesi gereken yer tabi ki Eski Doğanbey Köyüdür. Bu köy aslında bir Rum Köyüdür. Asıl ismi de “Domatia”dır. 1924 yıllına kadar burada Rumlar yaşadılar. Kurtuluş Savaşı sırasında mübadele sonucunda burada yaşayan Rumlar burayı terk edip Yunanistan’a gittiler. Uzun süre köy boş kaldı. Yapılar oldukça zarar gördü. Daha sonra buraya gelen bazı kişiler bu yapıları restore edip yerleşti. Daha sonra buraya yerleştiren Türkler ise köyün biraz aşağısında kendilerine yeni bir köy kurdular. Bu nedenle yeni ve eski Doğanbey köyleri ortaya çıktı.

Köyde birçok doğal güzellik alanı, tarihi yapı bulunur. Burada bulunan konut, dükkan, hastane ve çeşme gibi yapılar Osmanlı dönemine aittir. Yolunuz düşerse bu köyü mutlaka ziyaret edin. Köyün doğal güzelliklerini keşfedip tarihi yapılarını ziyaret edin. Ayrıca köye özgü muazzam yemekleri de tatmadan geri dönmeyiniz.

Doğanbey Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Doğanbey Köyü, Aydın ili Söke ilçesine 30 km uzaklıkta bulunur. Buraya ulaşmak için özel aracınızla Söke’den Didim-Milas-Bodrum karayoluna çıkıp birkaç km yola devam edin. Priene ile Eski Doğanbey’i gösteren tabelaları göreceksiniz. Bu yolda devam ettiğinizde köye ulaşmış olursunuz. Ya da Söke ilçesinden kalkan köy dolmuşlarıyla buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here