PAYLAŞ
Doğubayazıt

Doğubayazıt ilçesi ağrı ilimizin 7 ilçesinden biridir. İlçemiz şehir merkezinden uzaklığı yaklaşık 95 km’dir. Buraya ulaşmak için Ağrı şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla gidilebilir. yada özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

Ağrı'nın İlçeleri
Ağrı’nın İlçeleri

Doğubayazıt ilçemizin tarihine bir göz atalım.

İlçemizin tarihi Ağrının tarihi olarak bilinir. Ağrı ilimizin en eski ilçesidir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.burada Urartulara ait kale ve kalıntılar bulunmaktadır. Osmanlı dönemine ait birçok tarihi eser bulunmaktadır. ilçe İran karayolu transit ticareti üzerinde olduğundan önemli bir yere sahiptir.

Şimdi ise tarihi ve doğa yapılarına bir göz atalım

İshak paşa sarayı: Yapıyı çolak Abdi paşa tarafında inşa edilmiştir. Bu yapı İshak paşa küliyesi olarak da bilinir. İlçe merkezine 5 km uzaklıktadır. Saray Osmanlı devletinin 18. Yüzyılda önemli eseridir. 116 odalı bu sarayda; türbe,cami,iç ve dış avlular, divan, harem salonları ve zindanlarda oluşur. Kürt yazar bildiğimiz Ahmet Hani de burada katiplik yapmıştır. Buraya uğradığınızda müze kartınız varsa bedava yoksa 5 tl karşılığında girip gezebilirsiniz.

İshak Paşa Sarayı
İshak Paşa Sarayı

Ahmet Hani Türbesi: Burada yaşadığını söylenen kürt yazar Ahmet hani sarayda görev yapmıştır. Vefat edince sarayın karşısına defnedilmiştir. Gittiğiniz de türbesini de ziyaret ediniz.

Ahmet Hani Türbesi
Ahmet Hani Türbesi

Doğubayazıt Kalesi: Bu kale Urartular’a ait olunduğu söylenilir. Fakat yapılış tarihi belli değildir. Bu kale üzerinde Urartular’a ait birçok kalıntı mevcuttur.

Doğubayazıt Kalesi
Doğubayazıt Kalesi

Bayazıt cami: Bu cami Osmanlı eseri olup Yavuz Sultan Selim zamanında inşa edilmiştir. süslemesi bulunmayan caminin renkli taşlarla dikkat çekici bir renk katmıştır.

Bayazıt Cami
Bayazıt Cami

Balık Gölü:  Bu göl 2241 rakımı ile ülkemizin en yüksek oluşumlu gölüdür. Sazan ve Alabalık boldur. Burada sandalla karşıya geçilebilir.

Balık Göl
Balık Göl

Sonuç olarak ilçemizin konum itibari ve tarihi geçmişi ile her yıl binlerce turist çekmeyi başarıyor. Sizinde yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız. Ayrıca Doğubayazıt ilçemizin merkezinde bulunan pasajda çeşitli hediye eşyalar alabilirsiniz.

Doğubayazıt
Doğubayazıt

 

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz