PAYLAŞ
Duatepe Anıtı

Nerede: Ankara

Nasıl gidilir: Polatlı ilçesine vardıktan sonra toplu taşıma araçları ile ulaşılabilir.

Hangi bölgede: İç Anadolu Bölgesi

Şehir merkezine ne kadar uzaklıkta: 73 km

Ankara ilimize gezi düşünüyorsanız muhakkak not defterinize alacağınız yerlerden biri de bu anıttır. Bu anıt Ankara ilimizin Polatlı ilçesinde bulunur. Bizde bu anıt ile ilgili gözlemlerimizi aktaracağız.

Duatepe Anıtına Nasıl Gidilir
Duatepe Anıtına Nasıl Gidilir

Ülkemiz kurtuluş savaşında bu ülkenin bağımsızlığı için birçok yerde savaşmıştır. Birçok kayıp verilmiştir. Ne mutlu bize ki sonunda bağımsızlığımızı kazandık. Bunu atalarımıza borçluyuz. Onlara ne kadar minnet duysak azdır. 1918 yıllında 1. Dünya savaşı sonunda ülkemiz işgal altına girdi. Her yer işgal edildi. Atatürk ve silah arkadaşları halkın desteğini de alarak birçok cephede savaştılar. Bunlar öncelikle savunma cepheleriydi. Daha sonra Taarruza geçtiler. 1921 yıllında Geçilen taarruz da kurtarılan ilk yer, ilk tepe Dua Tepesidir. Bu tepe 1999 yıllında şehitlerimizin anısına şehitler anıttı yapıldı. Bu tepeye 20 bin ağaç dikildi. 2000 yıllında ziyaretçilere açıldı. Burada Mustafa Kemal Atatürk dışında İsmet İnönü, Fevzi Çakmak, Halide Edip Adıvar ve Mehmetçik anıtlarına şahit olabiliyorsunuz. Yerli yabancı birçok ziyaretçi gelmektedir.

Duatepe Anıtı Nerede
Duatepe Anıtı Nerede

Sonuç olarak bu ilimize geldiğinizde muhakkak uğramanız gereken yerlerden biridir. Son savunma hattı ilk Taarruz hareketi olan bu tepe bizim bağımsızlığımın göstergesidir. Onun için yolunuz düşerse mutlaka ziyaret ediniz.

Duatepe Anıtı
Duatepe Anıtı

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz