Duatepe Anıtı

Ankara ilimize gezi düşünüyorsanız muhakkak not defterinize alacağınız yerlerden biri de bu anıttır. Bu anıt Ankara ilimizin Polatlı ilçesinde bulunur. Bizde bu anıt ile ilgili gözlemlerimizi aktaracağız.

Duatepe Anıtına Nasıl Gidilir
Duatepe Anıtına Nasıl Gidilir?

Ankara Duatepe Anıtı

Ülkemiz kurtuluş savaşında bu ülkenin bağımsızlığı için birçok yerde savaşmıştır. Birçok kayıp verilmiştir. Ne mutlu bize ki sonunda bağımsızlığımızı kazandık. Bunu atalarımıza borçluyuz. Onlara ne kadar minnet duysak azdır. 1918 yıllında 1. Dünya savaşı sonunda ülkemiz işgal altına girdi. Her yer işgal edildi. Atatürk ve silah arkadaşları halkın desteğini de alarak birçok cephede savaştılar. Bunlar öncelikle savunma cepheleriydi. Daha sonra Taarruza geçtiler. 1921 yıllında Geçilen taarruz da kurtarılan ilk yer, ilk tepe Dua Tepesidir. Bu tepe 1999 yıllında şehitlerimizin anısına şehitler anıttı yapıldı. Bu tepeye 20 bin ağaç dikildi. 2000 yıllında ziyaretçilere açıldı. Burada Mustafa Kemal Atatürk dışında İsmet İnönü, Fevzi Çakmak, Halide Edip Adıvar ve Mehmetçik anıtlarına şahit olabiliyorsunuz. Yerli yabancı birçok ziyaretçi gelmektedir.

Duatepe Anıtı Nerede
Duatepe Anıtı Nerede

Sonuç olarak bu ilimize geldiğinizde muhakkak uğramanız gereken yerlerden biridir. Son savunma hattı ilk Taarruz hareketi olan bu tepe bizim bağımsızlığımın göstergesidir. Onun için yolunuz düşerse mutlaka ziyaret ediniz.

Duatepe Anıtı
Duatepe Anıtı

Ankara Duatepe Anıtı Nerede?

Duatepe Anıtı, Ankara’nın Polatlı ilçe merkezinde bulunur. Diğer bir deyişle Ankara Eskişehir Yolu üzerinde yer alır.

Ankara Duatepe Anıtı Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için ilk önce Polatlı ilçesine ulaşmak gerekir. Polatlı ilçesi Ankara İl merkezine 80 km uzaklıkta yer almaktadır. Ankara terminalinden kalkan otobüslerle buraya ulaşılabilir.

Duatepe Anıtı Ziyaret Saatleri

Duatepe Anıtı, Her gün 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. GEZDIM GORDUM, O GUNLER GOZUMDE BIR FLIM GIBI CANLANDI
    GGORMEK LAZIM O GUNLERI INKAR EDENLERE ISGALDEN DENIZE NASIL DOKULDUGUNU ANLAMAK ICIN ANLATMAK ICIN
    SELAMMMMM OLSUN YIGIT SEHITLERIMIZE
    SIZE MINNETTARIM BIZIM ICIN CANINI HICE SAYAN ATAM , ISMET PASAM FEVZI PASAM HEPINIZE HEPINIZE
    BU ANITI YAPANLARA COOOKKKKK TESEKKUR EDIYORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here