Wadi-us-Salaam (Barış Vadisi) Mezarlığı
Wadi-us-Salaam (Barış Vadisi) Mezarlığı

Dünyanın en büyük mezarlığı Nerede, Hangi bölgede, Şehirde ve ülkede bulunur? sorularına cevap bulmak amacıyla bu yazıyı kaleme aldık. Umarım bu yazı ile birlikte merak ettiğiniz sorulara cevap bulursunuz.

Wadi-us-Salaam

Dünyanın en büyük mezarlığı, Orta Doğu ülkesi Irak’da bulunur. Irak’ın kutsal Şii kenti Necef yakınlarında yer alan Wadi-us-Salaam (‘Barış Vadisi’) Mezarlığı, yaklaşık 5 milyon cansız beden ile dünyanın en büyük mezarı olarak tarihe geçmiştir. Bu mezarlık yaklaşık 6 kilometre karelik alan kaplamaktadır.

Bu şehirde cansız bedenler, canlı bedenlerden daha çoktur. Hatta son yıllarda bölgede çıkan çatışmalar sonucunda burada çok sayıda kişi ölmüştür. Bu nedenle mezarlıkta ölü gömecek yer kalmamıştır.

İlk başta bir şehir gibi gözüken bu mezarlık, oldukça dikkat çekici bir yapısı var. Ayrıca gezilip görülmesi gereken turistik bir alandır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu mezarlığı ziyaret edin derim.

Wadi-us-Salaam (‘Barış Vadisi’) Mezarlığı Nerede, Nasıl Gidilir?

Wadi-us-Salaam (Barış Vadisi) Mezarlığı, Irak’ın kutsal Şii kenti Necef yakınlarında bulunur. Buraya ulaşmak için ülkemizde karayolu veya Bağdat üzerinde aktarma yaparak ulaşım sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here