EBÛ'L HASAN HARAKÂNİ CAMİSİ

Ebü’l Hasan 963-1033 yılları arasında yaşayan asıl isminin Ali Bin Ahmet Caferi’dir. Bugunkü İran’ın Horasan Bistam kasabasına bağlı Harakan Köyünde doğmuştur.

Kars Ebü’l Hasan Harakani Camii

Ebü’l Hasan çocukluğunda çobanlık, gençliğinde ticaretle uğraşmıştır. Daha sonra bölgede yaşayan bir zattan etkilenerek tasavvufa yönelmiştir. Selçuklu akınları sırasında karsta şehit düşmüştür. Mezarı oraya defnedilmiştir. Fakat Kars’ın bulunduğu yer siyasi nedenlerden dolayı oralar genelde istiliya uğramıştır. Ebü’l Hasan’ın mezarı da kaybolmuştu ta ki Osmanlı Devleti oraya fethedene kadar Osmanlı padişahı 3. Murat Kars’ı imar çalışmalarını yaparken mezarına rastlar. Onu alıp Kaleiçine getirip türbesi yaptırılır. Yanına da Evliya Camisi yapar. Kars’ta sadece bu camide dua edilir. Bu caminin çok büyük maneviyatta sahip olduğu söylenilir. Ebü’l Hasan öldükten sonra talebesi tarafında düşüncelerini kaleme alır. Nurul Ulum adlı eserinde tasavvuf düşüncelerine yer verilmiştir.  Nurul Ulum adlı eserden onun “ Her kim bu dergaha gelirse ekmeğini veriniz, inancını sormayınız” şeklindeki düşüncesi inancının ne derece kuvvetli olduğunu göstermekte. Mevlana, Yunus Emre, Ahmet Yesevi onun düşüncelerinde etkilenip hayatlarına ve eserlerine de yansıtmışlardır.

Sonuç olarak bu cami hem tarih olarak hem de inanç olarak önemli bir yere sahiptir. Bir gün yolumuz düşerse ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Ebü’l Hasan Harakani Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

Kars merkez Kaleiçi mahallesinde bulunmaktadır. Yürüyerek yada mahalle dolmuşlarıyla ulaşım sağlanabilir. Ya da özel aracınızla tabelalar yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

 EBÛ'L HASAN HARAKÂNİ CAMİSİ
Ebü’l Hasan Harakani Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here