Emirgan Korusu

İstanbul ilimizin Sarıyer ilçesinde bulunur. İlimizin en görkemli korularından biri olan bu koru görmeye değer bir yerdir. Bu koru hem tarihi yapısı hem de doğal güzelliği ile görenleri hayrete düşürüyor.

Emirgân Parkı

İstanbul boğaz kıyısında yaklaşık 47 hektarlık bir alanda kurulan bu koru sırtlar ve yamaçlar üzerinde yayılmıştır. Çevresini yüksek duvarlar örülmüştür. Koru tarih boyunca birçok kez el değiştirmiştir. 17. Yüzyılda Osmanlı Padişahı 4. Murat burayı İranlı Emir Güne Hediye etmişti. Daha önce burası Feridun bahçesi olarak bilinse de bu hediyeden sonra Emirgan Korusu olarak bilindi.  19 . yüzyılda Osmanlı Padişahı Abdülaziz burayı Mısır Hıdivi İsmail Paşa’ya verilmiştir. 1871-78 yılları arasında buraya 3 köşk yapıldı. Bu köşkler şunlardır: Sarı köşk, pembe köşk Beyaz Köşk. 1940 yıllından itibaren ise burası kamulaştırılma yapıldı. o dönemin İstanbul Belediye başkanı Lütfi Kırdar’ın girişimi ile burası park yapıldı.

Parkın içinde çimlerden yapılmış piyano ve gitar çalan adam figürleri

Parkta asırlık ağaçlar bulunur. Parka girer girmez kendiniz cennetin bir köşesinde hissediyorsunuz. Burada saatlerce oturup doğayı seyretseniz yine doyamayacaksınız. Aynı zamanda burada laleler bulunur. İstanbul boğazın Lale bahçesi olarak da bilinir. 2006 yıllından itibaren ise burada her Nisan ayında Lale Festivali yapılmaktadır. Yolunuz buraya düşerse mutlaka sevdiklerinizi alıp bu tarihi ve güzelliği ile bilinen parkı ziyaret ediniz.

Emirgan Korusu Laleler

Emirgan Parkı Nerede: İstanbul ilimizin Sarıyer ilçesindedir. Tam olarak ise Beşiktş ve Sarıyer sahil şeridinde kalmaktadır.

Emirgan Parkı’na Nasıl Gidilir: Toplu taşıma araçları ile rahtalıkla ulaşabilirsiniz. Buraya giden İETT otobüs hatları şunlardır.

EL2 EMİRGAN – 4.LEVEND METRO

22 İSTİNYE DEREİÇİ – KABATAŞ

40T İSTİNYE DEREİÇİ-TAKSİM

59RH RUMELİHİSARÜSTÜ-İSTİNYE-HACIOSMAN METRO

 22RE FATİH SULTAN MEHMET – KABATAŞ

42T BAHÇEKÖY-TAKSİM

25E SARIYER – KABATAŞ

40 RUMELİFENERİ – GARİPÇE – TAKSİM

Laleler5
Laleler4
Laleler3
Laleler2
Laleler1
Laleler
Sarı Köşk ve yamacındaki Laleler
Boğaz Manzarası
Beyaz Laleler
Parkta bulunan Şelale

Beyaz Köşk
Pembe Köşk

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here