Yükseklerden Erzurum

Erzurum ilimiz Doğu Anadolu bölgemizde bulunur. İlimize bağlı 21 ilçe bulunur. Erzurum ilimizde birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür.

Erzurum Gezilecek Yerler

Bu nedenle tarihi yapılar bakımında zengin bir ilimizdir. Tarihi yapılar dışında birçok doğal güzelliğe de sahiptir. ilimizde bulunan 10 güzide yapıyı sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Ayrıca Erzurum Gezi rehberi yazımızı okumak isterseniz lütfen buraya tıklayınız.

Göz at ;

  1. Erzurum Gezilecek Yerler
  2. Erzurum’da Gezilecek 10 Yer
  3. Erzurum Gece Hayatı
  4. Erzurum Hakkında, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  5. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Güzelliğini Yaşatan, Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Yer
  6. Palandöken Gezilecek Yerler
  7. Erzurum Otelleri ve Erzurum Otel Fiyatları
  8. Erzurum Nerede?
  9. Erzurum Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
Erzurum

1-Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken İlçe merkezine bulunan kayak merkezi sadece ülkemiz için değil Dünya için önemli bir yere sahiptir. 2010 yıllında Dünya Üniversiteler arası Kış Oyunları burada yapılmıştır. Bu yönü ile ülkemiz için bir ilk başarmış oldu.

İlçemizde 2000 Seyirci Kapasiteli Buz Hokeyi Salonu, 500 Seyirci Kapasiteli Short Track Salonu, Konaklı Kayak Merkezi, Kayakla Atlama Merkezi ve Palandöken Kayak Merkezi ile uluslararası yarışmalar, hatta kış olimpiyatlarının düzenlenebileceği bir turizm merkezi durumundadır. Palandöken Türkiye’nin en yüksek şehridir.

6 ay boyunca burada rahatlıkla kayak merkezin tadına varabilirsiniz. Bu kayak merkezi 1993 yıllından beri hizmet vermeye devam etmektedir. Sizin de yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte kışın burada çok güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Palandöken Kayak Merkezi
Kayak Merkezi

2-Tortum Şelalesi

Bu şelale 48 metre yüksekliği ile dünya üzerindeki en yüksek 3. Şelale konumuna sahiptir. bu özelliği ile yerli yabancılar için uğrak bir yer olmuştur. ilçemizin sınırında bulunan bu şelale oluşumu hakkında kısa bir bilgi verelim.

18. Yüzyılda Balıklı Köyü yakınlarında bulunan dağda heyelan oluşması sonucunda Tortum Çayı’nın önü kapanmış ve bu alanda Tortum Gölü oluşmuştur. Göl ile birlikte oluşan Tortum Şelalesi, 22 metre genişliğe sahip olup tam 48 metre yükseklikten dökülmektedir. Bu kadar yükseklikten akan suyun oluşturmuş olduğu manzarayı hayal edebiliyor musunuz.

Buraya gelenler için bir balkon yapılmıştır. ziyaretçiler bu balkona çıkıp Şelale suyun nasıl dans eder gibi aşağıya indiğiniz izleyebiliyorsunuz. Yok ilahi ben yakında izleyecem diyorsanız balkondan inen merdivenlerden aşağı doğru inin şelalenin altında kendinizi bulacaksınız. Burada akan su sizi sırılsıklam yaş edebilir. Hiç umurunuzda olmaz gerçekten o kadar güzel bir serinliği var ki anlatılmaz yaşanılır. Şelalenin yanında bulunan mesire yerleri ziyaretçiler piknik yapmaktadır.

Sevdikleri ile birlikte çok güzel zaman geçirmektedir. İlçemizde yöre halkı arasında bu şelale Sudökülen olarak adlandırılmıştır. Dipnot olarak geçirecek olursak Dünyada 1. Ve 2. Yükseklikte bulunan şaleleri de size tanıtacak olursak ; Dünyanın en yüksek şelalesi 120 metre ile Afrika’da bulunan Zambezi Nehri üzerindeki Vietorio Şelalesi, en yüksek ikinci şelale ise 51 metre yükseklik ile Amerika’da bulunan Niagara Şelalesi’dir.

Tortum Şelalesi
Tortum Şelalesi Nasıl Gidilir
Tortum Şelalesi Hangi Şehirde

3- Erzurum Atatürk Evi

İlimizde bulunan bu müze aslında daha önce bir Konak görevini yürütüyordu. Mustafa Kemal Samsuna çıkmadan önce Erzurum’a uğramıştı. O sırada gece bu konakta dinlenmişti. Bu konak daha sonra müzeye çevrilmiştir. Atatürk ile ilgili eserler sergilenmektedir.

Atatürk Müzesi
Atatürk Evi

4-Yakutiye Medresesi

Erzurum İlimiz de bulunan Bu medrese 1310 yılında Emir Hoca Cemalettin Yakut tarafından yaptırılmıştır.medrese uzun yıllar hizmet etmiştir. 1991 yıllında Bu medrese İslami eserler için müze yaptırılmıştır. Buraya gittiğiniz bu müzeyi ziyaret etmelisiniz.

Yakutiye Medresesi-Erzurum

5-Çifte Minareli Medrese

İlimizde bulunan Bu medrese Anadolu Selçuklu Devleti eseridir. Bu eseri Selçuklu Hükümdarı Alaaddin Keykubad kızı için inşa etmiştir. İnşa tarihi 13. Yüzyıl olarak bilinir.

26 metre yüksekliği ile göz kamaştırmaktadır. Bu medrese çinileri ile dikkat çekmektedir. Gezi rotanızda mutlaka bulunması gereken bir yerdir.

Çifte Minareli Medrese Nerede
Erzurum Çifte Minareli Medrese

6-Nene Hatun Milli Parkı

Bu park 93 harbi sırasında büyük kahramanlık gösteren Nene Hatun’a aittir. Nene hatun 93 harbinde Rusların Tabyalara saldırmasını görünce yöre halkı ile birlikte Ruslara saldırmış.

Onları geri püskürtmüştür. 1955 yıllında Yılın Annesi seçilmiştir. 1955 yıllında Vefat eden Nene Hatun buraya gömülmüştür. Onun adına anıt yapılmıştır.

Nene Hatun Milli Parkı

7-Narman Peri Bacası

Narman İlçe merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan bir kanyon bulunur. Bu kanyon içinde geçerken çok muhteşem manzaralara şahit oluyorsunuz.

Arabanızı bıraktıktan sonra biraz yaya olarak yürüdükten sonra Kırmızı Renge bürünmüş Peri Bacalarına şahit oluyorsunuz. Bu yapı sizi kendine hayran bırakıyor. Dünyada ender rastlanan bu yapı karşısında bol fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyiniz.

Narman Peri Bacaları
Peri Bacaları

8-Çobandede Köprüsü

Bu köprü Köprüköy ilçemizde bulunan Aras Nehri üzerinde kurulmuştur. Tarihi olarak kimin yaptığı tam belli olmasa da 13.yy’da İlhanlı Hükümdarı Garzan Han tarafında yapıldığı söylenmektedir.

Köprü 7 adet kemer gözlü olarak inşa edildi. Fakat özellikle bahar mevsiminde suyun taşıp taşkınlık yaptığı zaman köprü zara görmüştür. Günümüze 6 gözü ulaşabilmiştir. Köprü günümüzde koruma altına alınıp kullanılmaktadır. Köprü ile ilgili iki farklı rivayet vardır. Bunları sizinle paylaşmak istiyorum.

Köprüköy-Erzurum- Çobandede Köprüsü

1.Rivayet: Bugün köprünün bulunduğu yerin hemen yakınlarına bir köprü yapılmaya karar verilir. Zamanın teknik elemanları gelirler, ölçerler, biçerler ve köprünün kurulacağı yere karar verirler. Köprü inşasına başlanabilmesi için köprü ayaklarına yer hazırlamak gerekir.

Fakat yapılan bütün çalışmalar boşa gider, bir türlü köprünün ayaklarını tutturamazlar. Bunlar bu işin nasıl olacağım düşünüp taşınırlarken, civardaki sürüsünü otlatan bir çoban yanlarına yanaşır. İşin aslını öğrendikten sonra sağma, soluna bakınır; biraz düşündükten sonra elindeki bastonu Aras Nehri’nin uygun bir yerine saplar.

Orada bulunanların hayret eden bakışları arasında yapılacağı yeri eliyle işaret edip sürüsünün başına döner. Çoban gittikten sonra, onun işaret ettiği yeri ve ona uygun olan yerleri köprüye ayak olarak seçerler.

Nitekim yaptıkları yeni ayaklar dayanıklı olur ve böylece köprüyü tamamlarlar. Köprünün meydana gelmesinde emeği olduğu için adına ‘’Çoban dede Köprüsü’’ denilir.

Çobandede Köprüsü Hangi Şehirde

2.rivayet: Bugün köprünün bulunduğu taşların Ejderha ve koç figürlerini görmemiz mümkündür. vakti ile burada bir çoban sürüsü ile her gün köprünün olduğu tarafa gelir. Bir ejderha sürüsüne musallat olur.

Her gün bir sürüsünde bir koyun alıp gider. Gün geçtikçe sürü azalır. Çobanın canı sıkılıp Ejderha Beddua okur Allah’ım Sen onu taş et diye. Beni de koç diye. Allah duasını kabul etmiştir.

Çobandede Köprüsü

9-Aziziye Kaplıcaları

Kış turizminde Palandöken olarak tanınan Erzurum ilçemiz Termal turizminde ise Aziziye kendini tanıtmayı başarmıştır. Aziziye de bulunan termal su kaynakların kalitesi bakımında Bölgede 1. Sıradadır.

Türkiye de ise sayılı Termal kaynaklar arasındadır. Bu kaplıcalar Erzurum Havaalanına 5 km uzaklıktadır. Palandöken Kayak merkezine ise 15 km uzaklıktadır. İlçemizde bulunan kaplıca suları özellikle yaz mevsiminde büyük bir ilgi görülmektedir.

Yerli yabancı birçok insan buraya gelmektedir. Sağlık bakanlığı tarafında tavsiye edilen bu kaplıcaların birçok hastalığa şifa olmaktadır.

Azizye Kaplıcaları

10-Azizye Tabyası

ilimizde bulunan bu yapı Osmanlı- Rus savaşı sırasında( 93 harbi) Şahitlik eden tabya Kars yolunun güveliğini sağlamak için Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır. ilimizin 10 km kuzeydoğusunda bulunan bu yapı tarihte en önemli bir savaşa şahitlik etmiştir.

Anlatılana göre Rus askerleri tabyadaki askerleri öldürüp tabyayı tam ele geçirecekleri sırada Nene hatun kundaktaki yavrusunu bırakıp satırla Rus askerlere saldırmıştır. Bunu gören Erzurum halkı Tabya’yı Ruslardan kurtarmışlardır. Burada bir Anıtta bulunur.

Azizye Tabyası Nerede

Ayrıca ilimizde gezilmesi gereken çok yer vardır bunları da sitemizde bulunan ilçeleri okuyup öğrenebilirsiniz. Buradan çağ kebabı yemeden ve Oltu taşından yapılmış bir tespih yada kolye almadan geri dönmeyiniz.

Yükseklerden Erzurum

6 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here