Eski Kaplıca(Armutlu Hamamı)

Nerede: Bursa

Nasıl gidilir: Bursa merkez ve çevrelerinden metro,otobüs ve minibüslerle Kükürtlü Mahallesine ve kaplıcaya ulaşılabilir.

Hangi bölgede: Marmara Bölgesi

Şehir merkezinde ne kadar uzaklıkta: 

Dünyada en fazla hamam bulunduran kenttir. Sadece hamam mı tarihi eser denince de akla bu kent gelmektedir. Medeniyetin beşiği bu kentimizi sizin için gezdik. Şimdi kentimizdeki bir yapı ile ilgili size gözlemlerimizi aktaracağız.

İlimizin her karış toprağı tarihle yoğrulmuş her köşesinde farklı medeniyetlere ait bir tarihi yapılara rastlanmak mümkündür. Türkiye’nin en eski ve en büyük hamamına da burada rastlayabilirsiniz. Size bu hamamın tarihi hakkında biraz bilgi vermek istiyorum

Eski Kaplıca tarihi:

1394 yıllında Osmanlı padişahı 1. murat tarafında inşa edilmiştir. Fakat ilk yapılış tarihi bu değildir. Çok daha önce Bizanslılar tarafında burada bir hamam inşa edildiği söylenmektedir. Daha sonra 1511 yıllında 2. Beyazıt tarafında soğukluk bölümü hamama eklenmiştir. Duvarları tuğla ve taştan olan bu hamamın soğukluk bölümünde büyük bir şadırvan bulunur. Kaynak suyun sıcaklığı yaklaşık 90 derece havuz suyun sıcaklığı ise yaklaşık 45 derecedir. Fakat insanı şaşırtan başka bir özelik ise aynı yerde fakat farklı kaynaklardan akan  pınarların suyu buz gibi soğuk  akmasıdır. Ayrıca bu hamamın mimarisi Bursa da bulunan diğer hamamların mimarilerinde tamamen farklıdır.

Eski Kaplıca(Armutlu Hamamı) Naıl Gidilir
Eski Kaplıca(Armutlu Hamamı) Naıl Gidilir

Armutlu Hamamı:

Bu hamam birçok ziyaretçiyi uğurlamaktadır. Buraya gelen ziyaretçiler hem tarihi yapıyı ziyaret ediyorlar hem de burada bulunan kaplıca sularında şifa arıyorlar. Bu kaplıca Evliya Çelebi’nin kitaplarına da konu olmuştur. Evliya Çelebi bu hamamdan bahsederken şöyle der. Kim Armutlu Hamamında yıkanırsa çıktığında vücudu kulak memesi gibi yumuşar eliniz vücudunuzda sabun gibi kayar. Gerçektende siz de burada kaplıca sularında yıkandığınızda böyle olduğuna şahit olacaksınız. Kaplıcaların alt tarafında bulunan çeşmeden içilen suyun ise kalp rahatsızlıklarına iyi gelindiği söylenir.

Eski Kaplıca(Armutlu Hamamı) Nerede
Eski Kaplıca(Armutlu Hamamı) Nerede

Sonuç olarak gelip gezip hem eğlenip hem de şifa bulmak istiyorsanız buyurun sizi Bursa ilimize bekliyoruz.

Eski Kaplıca(Armutlu Hamamı)
Eski Kaplıca(Armutlu Hamamı)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here