Arasta Çarşısı

Eskişehir ilimizin Odunpazarı ilçesinde bulunan Arasta Çarşısı ile ilgili derleyip topladığımız bilgileri siz değerleri okuyucularımızla paylaşmaya çalışacağız.

Eskişehir Arasta Çarşısı

Arasta Çarşısı Eskişehir’in tarihi bir çarşısı olup sürekli yöre halkın ve ziyaretçilerin uğrak yeri haline gelmiştir. Bu çarşı cam, çini ve seramik çarşısı olarak bilinmektedir. Bunlarla yapılan eserler bu çarşıda görücüye çıkmaktaydı. Fakat 2012 yılında bu çarşının sit alanı olması nedeniyle yıkılıp tekrar yapılmıştır. Çarşının bu sefer amacı farklı olmaktadır. Eskişehir de bulunan cam sektörünü ülke geneline hatta  dünyaya Eskişehir markası olarak tanıtmaktır. Bunun için herkes dükkan açamaz bu çarşıda bu konuda eğitim alıp sertifikası olan kişiler ancak dükkan açabilir.bu çarşıda şuana kadar 14 kişi dükkan açmıştır. Bu dükkanlar genelde cam sanatı ile ilgilenmektedir. Fakat çini ve seramik eserleri de burada satışa sunmaktadır. Burada ayrıca şehrin fiziki yapısını iyileştirme daha çok dikkat çekmek amacıyla Çok Amaçlı Salonda yine burada kurulmuştur.

Sonuç olarak ilimizde bulunan bu tarihi çarşıyı ve ve alıcısını bekleyen eserleri siz değerli okurlarımızın da gidip görülmesi gereken bir yer olduğunu öneririz.

Eskişehir Arasta Çarşısı Nerede?

Eskişehir Arasta Çarşısı, Eskişehir’in Odunpazarı ilçesine bağlı Orta Mahallesinde bulunur.

Eskişehir Arasta Çarşısı Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinde kalkıp Odunpazar ilçesine giden arabalarla ulaşım yapılabilir. Ya da Tramvay Hattını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Arasta Çarşısı
Arasta Çarşısı

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here