Everest Dağı Nerede
Everest Dağı Nerede

8.848 m yüksekliğiyle Dünyanın en yüksek dağı olarak bilinen Everest Dağı hakkında kısa bilgiler verip ve Everest Dağı Nerede sorusuna cevap vermek  amacıyla bu yazıyı kaleme aldık. Umarım merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulursunuz.

Everest Dağı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için soru cevap şeklinde yapıp daha fazla bilgi vermek istiyorum. Şöyle ki;

1-Everest Dağı Nerede?

Dünyanın en yüksek dağı olan Everest Dağı, Çin Halk Cumhuriyeti ile Nepal sınır bölgesi üzerinde bulunur. Zirvenin güneyi Nepal, Kuzeyi ise Çin bölgesidir.

2-Everest Dağı Kaç Metre yüksekliktedir?

Everest Dağı, 8.848 m yüksekliğiyle Dünyanın en yüksek dağı olarak tarihe geçmiştir ve yaklaşık 60 milyon yaşındadır.

3-Everest Dağı’na ilk tırmanış ne Zaman olmuştur?

Everest Dağı’na ilk tırmanış 29 Mayıs 1953 tarihinde  Edmund Hillary, Tenzing Norgay adlı iki dağcı tarafında gerçekleşmiştir. 1995 yıllında ise Nasuh Mahruki, buraya tırmanan ilk Türk dağcı olarak bilinmektedir. Eylem Elif Maviş ise 2006 yıllında buraya tırmanan ilk Türk kadın dağcı olarak bilinir.

4-Everest Dağı’na kaç tırmanış yolu bulunmaktadır?

Everest”in zirvesine doğru 18 adet resmi tırmanış yolu bulunmaktadır. Vücudun yüksekliğe alışması için buraya ancak 40 günde çıkabilirsiniz.

5-Everest Dağı kelime olarak ne anlama gelmektedir?

Everest Dağı Tibetçede “Evrenin Tanrıçası” anlamına gelen “Chomolungma” olarak bilinirken, Nepal’de ise “Gökyüzünün Tanrıçası” anlamına gelen “Sagarmatha” olarak bilinir.

6-Everst Dağı’na Tırmanmak için Neler Gereklidir?

Buraya dağcı olarak gidip tırmanmak için ilk başta sağlığınızın yerinde olması gerekir. Ayrıca profesyonel bir dağcı olmanız gerekir. Bunun dışında buraya tırmanan her 100 kişiden yaklaşık 4-5 tanesi ölmektedir. Bunları göz önünde bulundurun. Bir de buraya tırmanmanın bedeli eğer tek başınıza giderseniz yaklaşık olarak 30 bin $ olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here