Finike

Finike; Antalya iline bağlı bir ilçedir. Finike ilçesi Antalya il merkezine 111 km uzaklıkta bulunmaktadır. Sahil ilçesi olan Finike yeşil ve mavi doğası ile çok sayıda turist almaktadır. Finike ilçesi ülkenin portakal ihtiyacını karşılamaktadır. Portakal ağaçları ile bezen ilçe portakal kokusu, yemyeşil tabiatı ve tertemiz denizi ile tatilcilerin gözde yerlerindendir. Finike ilçesi doğal güzelliği yanı sıra çok sayıda tarihi yapıta da sahiptir.

Arykanda Antik Kenti: Elmalı kara yolu üzerinde bulunmaktadır. Finike ilçe merkezine 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Lykia Uygarlığından kalan antik kent Bey dağlarının yamacında kurulmuştur. Surlar ile çevrili olan antik kentte tiyatro, agora, gymnasiumun, Roma tapınağı, su kanalları ve su sarnıçları bulunmaktadır. Günümüzde arkeolojik çalışmaların yapıldığı Arykanda Antik Kenti tarihi kalıntıları ile ziyaretçilerini beklemektedir.

Arykanda Antik Kenti

Suluin Mağarası: Finike ilçe merkezine 1 km uzaklıkta bulunmaktadır. Zincirli Gök Mağara olarak da anılan Suluin Mağarası Asya Kıtasının en büyük su altı mağarasıdır. Finike’nin doğal zenginliğinden olan Suluin Mağarası esrarengiz görünümü ile gelen turistlerin dikkatini çekmektedir. Suluin Mağarası sarkıt ve dikitleri ile göz boyamaktadır. Ayrıca Suluin Mağarasında profesyonel dalış yapılmaktadır.

Suluin Mağarası

Gökliman Koyu ve Plajı: Finike ilçesine 6 km uzaklıkta bulunmaktadır. Finike’nin doğal güzelliği olan Gökliman Koyu tertemiz masmavi denizi ile oldukça dikkat çekicidir. Likya Döneminde liman olarak kullanılan Gökliman Koyunda tarihi birçok kalıntı bulunmaktadır. Denizi, güneşi ve çakıllardan oluşan kıyıları ile dikkat çeken Gökliman Plajı tatil yapmak için en uygun yerlerdendir. Denizin tadını doyasıya çıkaracağınız bu plajda harika bir tatil yapabilirsiniz.

Finike Gece Hayatı, Gece Eğlencesi ve Gece Mekanları hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Finike Gece Hayatı

Finike Otelleri ve Finike Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Finike Otelleri ve Finike Otel Fiyatları

Gökliman Koyu ve Plajı

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here