Gaziantep Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri

İnsanlık tarihinin en eski şehirlerinden biri olan Gaziantep ilinde bulunan Gaziantep Kalesi şehir merkezinde bir tepe üzerinde yer almaktadır. Şehrin simgesi olan Gaziantep Kalesi’nin tam olarak ne zaman ve kim tarafından inşa edildiği bilinmiyor.

Roma döneminde gözetleme amacıyla inşa ettirildiği düşünülen kale yıllar boyunca birçok devlet tarafından kullanılmış ve onarılmıştır. Gaziantep Kalesi 2000 yılında restore edilerek turizme kazandırılmıştır. Gaziantep’i kuş bakışı gören bir manzaraya sahip olan Gaziantep Kalesi 12 kule ve birçok burca sahiptir. Kale içinde Gaziantep’in Kurtuluş Savaşı döneminde gösterdiği kahramanlıkları anlatan Gaziantep Savunması Ve Kahramanlık Panoraması Müzesi bulunmaktadır. Gaziantep Kalesi görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Gaziantep Kalesi Nerede

Adres: Seferpaşa Mahallesi, 27240 Şahinbey/ Gaziantep

Gaziantep Kalesi Nasıl Gidilir

Gaziantep’in şehir merkezinde yer alan Gaziantep Kalesine ulaşmak için öncelikle hava yolu ya da kara yoluyla Gaziantep’e ulaşmanız gerekmektedir. Şehir merkezinden yürüyerek ya da otobüs ile kaleye ulaşabilirsiniz.

Gaziantep Kalesi Ziyaret Saatleri

Gaziantep Kalesi yaz aylarında 09 00 ile 19 00 saatleri arasında, kış aylarında 08 00 ile 17 00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.

Gaziantep Kalesi Giriş Ücreti

Gaziantep Kalesinde giriş ücretsizdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here