Gerede

Gerede; Bolu iline bağlı bir ilçedir. Gerede ilçesi Bolu il merkezine 52 km uzaklıkta yer almaktadır.

Gerede İlçesi

Gerede ilçesi D-100 karayolu üzerinde yer almasından dolayı ulaşımı gayet kolaydır. İlçe Ankara iline 137 km, İstanbul’a ise 300 km uzaklıkta bulunmaktadır. Çok sayıda tarihi yapıya sahip olan Gerede ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Asar Kalesi

Gerede ilçesinin 20 km doğusunda bir kayalık tepe üzerinde yer almaktadır. Asar Kalesinin kim tarafından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Kalenin çevresinde bulunan Bizans Seramiklerinden kalenin Bizans Döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Günümüze ulaşan kale kalıntıların üzerinde kuzeye bakan bir mağara bulunmaktadır.

Keçi Kalesi

Gerede ilçesinin 5 km kuzeyinde ilçeye hakim bir tepe üzerinde yer almaktadır. Bithynialılar tarafından inşa edilen kale MS. 7. Yüzyıldan kalığı tahmin edilmektedir. 1995 yılında aslına uygun olarak restore edilen Keçi Kalesi görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Kiliseli Tüccar Hanı

Gerede ilçe merkezine bağlı Kitirler Mahallesinde yer almaktadır. Han; Bizans Döneminde iki katlı olarak inşa edilmiştir. Hanın bazı bölümleri ahşaptan yapılmıştır. Büyük bir kapıdan girilen hanın ortasında üstü açık büyük bir avlu bulunmaktadır. Tarihi İpekyolu üzerinde yer alan han döneminde önemli bir konaklama yeridir. Günümüze kısmen sağlam olarak ulaşmıştır.

Esentepe Arkut Dağı Kayak Merkezi

Gerede ilçesine 5 km uzaklıkta yer almaktadır. 1300 metre yükseklikte yer alan Esentepe Arkut Dağı Kayak Merkezi ulaşımı gayet kolaydır. Bu kayak merkezinde her seviyeye uygun kayak pistleri bulunmaktadır. Ayrıca kayak merkezinde konaklama tesisleri bulunmaktadır. Gerede ilçe manzarasına sahip Arkut Dağı’nda harika manzara fotoğrafları çekebilir ve güneşin batışını izleyebilirsiniz. Ayrıca burada yaz aylarında piknik, çim kayağı ve gezi yapılmaktadır.

Gerede Hangi Şehirde
Gerede Haritası
Gerede Merkez
Gerede Nasıl Gidilir
Gerede Nerede
Gerede

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here