Güney Afrika Cumhuriyeti Nerededir
Güney Afrika Cumhuriyeti Nerededir

Güney Afrika Cumhuriyeti Nerededir? – Afrika kıtasının Güney ucunda yer alan Güney Afrika Cumhuriyeti bir Afrika ülkesidir. Afrika kıtasının güneyinin yaklaşık yarısını kaplayan Güney Afrika Cumhuriyeti; Güney batıda Atlas Okyanusu, güney ve doğuda Hint Okyanusu, kuzeydoğuda Svaziland, Mozambik ve Rodezya; kuzeyde Botsvana, kuzeybatıda Namibya ile çevrilidir.

Güney Afrika Cumhuriyeti Nerededir?

Güney Afrika Cumhuriyeti 1.219.912 kilometrekarelik bir yüz ölçümüne sahiptir. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin üç başkenti bulunmaktadır. Güney Afrika Cumhuriyetinin yürütme alanında başkenti Pretoria, yargı alanında başkenti Bloemfontein ve yasama alanında başkenti Cape Town şehridir. Ülkenin en büyük şehri Johannesburg şehridir. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin 11 adet resmi dili bulunmaktadır. Bunlar İngilizce, Afrikanca, Güney Ndebelece, Güney Sothoca, Svatice, Tswanaca, Vendanaca, Tsongaca, Xhosaca ve Zuluca dilleridir.

Ülkenin para birimi randdır. Güney Afrika halkının yaklaşık yüzde 80’i Hristiyanlık inancına sahiptir. Ülkenin yüzde 15’i inançsız, yüzde bir buçuk kısmı ise İslamiyet dinine inanmaktadır. Güney Afrika’nın Cape Town ve Johannesburg şehirlerinde 10 tane uluslararası havaalanı bulunmaktadır. Güney Afrika ülkesine Türkiye’den direkt olarak uçuş bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here