Güney Kıbrıs Nerededir
Güney Kıbrıs Nerededir

Güney Kıbrıs Nerededir? – Kıbrıs Cumhuriyeti Akdeniz’in en büyük 3. Adası olan Kıbrıs Adasında yer alan bir ülkedir. Kıbrıs Cumhuriyetinin bir diğer adı ise Güney Kıbrıs, Birleşik Krallık ve Yunanistan’ın koruması altında Türk ve Rum ortaklığında kurulan Kıbrıs Adasının güneyini yöneten bir devlettir.

Güney Kıbrıs Nerededir?

Güney Kıbrıs’ın kuzeyinde Türkiye, doğusunda Ortadoğu, güneyinde Mısır ve batısında Yunanistan bulunmaktadır. Kıbrıs Cumhuriyeti 6 bölgeden oluşmaktadır. Bu bölgeler hükumet tarafından atanan kaymakam ile yönetilmektedir. Ülkenin başkenti Lefkoşa şehridir. Kıbrıs Cumhuriyeti resmi dilleri Yunanca ve Türkçe dilleridir. Ayrıca ülkede bu iki dil dışında İngilizce de oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Ülkenin para birimi Euro’dur. Kıbrıs Cumhuriyetinde yaygın olan dinler İslam, Ortodoks Hristiyanlık ve Protestan Hristiyanlıktır. Muazzam bir doğal güzelliğe sahip olan Kıbrıs; turizm açısından oldukça gelişmiş bir ülkedir. Kıbrıs Cumhuriyeti’ni gezmek için en uygun tarih Mayıs-temmuz ve eylül -Kasım ayları arasıdır. Türkiye’den Kıbrıs Cumhuriyeti’ne Yunanistan üzerinden aktarmalı olarak  ulaşım sağlanmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here