PAYLAŞ
Gürcistan Nerededir
Gürcistan Nerededir

Gürcistan Nerededir? – Gürcistan Güney Kafkasya’da Karadeniz’in Doğu kıyısında yer alan küçük bir ülkedir. Eski Sovyet Cumhuriyetlerinden biri olan Gürcistan 70 bin kilometrekare yüz ölçümüne sahiptir.

Gürcistan Nerededir?

Gürcistan ülkesinin doğusunda Azerbaycan, güneyinde Ermenistan, güneybatısında Türkiye, kuzeyinde ise Rusya bulunmaktadır. Ülkenin Batı sınırı Karadeniz ile çevrilmiştir. 9 bölge ve 69 eyaletten oluşan Gürcistan ülkesinin başkenti Tiflis şehridir. Ülkenin en önemli ve en çok turist alan şehri ise Batum şehridir.

Gürcistan ülkesinin resmi dili Gürcücedir. Ülkede Gürcüce dışında en çok kullanılan dil ise Rusçadır. Gürcistan ülke halkının yüzde 82’lik kısmı Hristiyan dininin Ortodoks mezhebine mensuptur. Geri kalan kesim ise Katolik, Müslüman ve Apostikden oluşmaktadır. Gürcistan karasal bir iklime sahiptir.

Bundan dolayı ülkede kış ayları çok çetin geçmektedir. Ülkeyi gezmek için en uygun dönem bahar ve yaz aylarıdır. Ülkenin başkenti olan Tiflis şehrine İstanbul çıkışlı uçuşlar bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here