Gürcistan Vize İstiyor mu

Türkiye’den her yıl 500 bin Türk vatandaşının giriş çıkış yaptığı Gürcistan, ülkemiz vatandaşlarından vize istiyor mu?

Türkiye ve Gürcistan arasında 8 Haziran 2015 yılında yapılan vize antlaşmasına göre artık Türk vatandaşları hem vizesiz hemde pasaport olmadan Gürcistan ülkesine giriş yapabilecekler. Yani Gürcistan’a giriş yapmanız için yanınızda sadece Kimliğinizin bulunması yeterlidir.

Giriş yaptıktan sonra dikkat etmeni gereken kurallar ise şöyle;

  1. Sınır kapısında giriş yaparken size verilen “Giriş-Çıkış Formu” nu mutlaka yanınızda taşıyın ve seyahat süresince kesinlikle yanınızdan ayırmayın.

  2. Nüfus cüzdanıyla sadece Gürcistan sınırları içerisinde dolaşabilirsiniz. 3.bir ülkeye girişiniz kesinlikle yasaktır. Örneğin Gürcistan’dan Azerbaycan’a giriş yapmak isterseniz o zaman ekstra Azeri vizesi almak zorundasınız.

  3. 18 yaşından küçük evladınız varsa mutlaka anne ve babasının yazılı resmi muvafakatini ibraz etmek zorundasınız.

  4. Olur da Gürcistan’da nüfus cüzdanınızı kaybederseniz Tiflis Büyük elçiliği veya Batum Başkonsolosluğuna gidip geçici pasaport almalısınız.

  5. Gürcistan’a giriş yaparken kendi adınıza kayıtlı olmayan bir araç ile giriş yapmak isterseniz yanınızda mutlaka araç sahibinden alınmış olan “araç kullanma vekaletnamesi” olmalıdır.

  6. Gürcistan’a girişte şayet yanınızda 30.000 lari üzerinde para varsa mutlaka Gürcü polisine bildirmelisiniz. Aksi halde paraya Gürcü polisi el koyabilmektedir.

Gürcistan Vize İstiyor mu
Gürcistan Vize İstiyor mu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here