Haiti Gezi Rehberi
Haiti Gezi Rehberi

10.848.175 toplam nüfusuyla Kuzey Amerika kıtasında yer alan Haiti asıl adıyla Haiti Cumhuriyeti, Karayip Denizinde bulunan bir ada ülkesidir.

Haiti Gezilecek Yerler

Dominikan Cumhuriyetinin doğusunda yer alan Haiti’de gezip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Bu yerlerden en gözde 10 yer belirledik. İşte o yerler…

Göz at ;

  1. Haiti Gezilecek Yerler
  2. Haiti’de Gezilecek 10 Yer
  3. Haiti Nerede?
  4. Haiti’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Haiti Vizesi

10-Haiti Pantheon Ulusal Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Port-au-Prince’de yer alan Haiti Pantheon Ulusal Müzesi, 1983 yıllında ziyarette açılmıştır. Müze binasında birçok belge, fotoğraf ve heykel sergilenmektedir. Özellikle işkence aletleri dikkat çekmektedir. Yine ülke kahramanlarına ayrılan bölüm oldukça dikkat çekicidir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu müzeyi ziyaret edin. Müze her gün 08:00-16:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

9-Port-au-Prince Katedrali

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Port-au-Prince’de yer alan Port-au-Prince Katedrali, 1884-1914 yılları arasında inşa edilen bir yapıdır. Bu yapı, ülke tarihi açısında oldukça önemli bir yere sahiptir.  Fakat 2010 yıllında meydana gelen depremde büyük bir yıkıntı yaşandı. Buna rağmen büyük kısmı halla ayakta durmaktadır. Umarız en kısa sürede restore edilip eski haline kavuşur.

8-Sans-Souci Sarayı

Haiti’nin Nord Bölgesi’nde yer alan Sans-Souci Sarayı,  1747 yıllında inşa edilen önemli bir yapıdır. Bu yapı uzun yıllar  Kral I. Henri ve ailesinin ikametgahı olarak kullanıldı. Ülkeye gelen ziyaretçilerin sıkça uğradığı bir yerdir. Mimarisi oldukça dikkat çekmektedir. 1982 yıllından bu yana da UNESCO tarafında Dünya Miras listesine alınmıştır.

7-Haiti Ulusal Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Port-au-Prince’de yer alan Haiti Ulusal Müzesi, 1938 yıllında ziyarette açılan bir müzedir. Müzede birçok eser sergilenmektedir. Ülke tarihi ve kültürünü merak ediyorsanız mutlaka bu müzeyi ziyaret etmelisiniz. Müzede yer alan bazı eserler oldukça dikkat çekicidir.

6-Haiti Sanat Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Port-au-Prince’de yer alan Haiti Sanat Müzesi, Gezilip görülmeye değer bir yerdir. Burada çok sayıda sanat anlamında eser bulunur. Müzede özellikle Kolomb öncesi döneme ait eserler sergilenmektedir. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

5-Laferrière Kalesi

Ülkenin Cap-Haïtien şehri sınırlarında yer alan Laferrière Kalesi veya diğer ismiyle Henry Christophe Kalesi, 1820 yıllında inşa edilen bir kaledir. Ülke tarihinde çok önemli olaylara şahitlik etmiştir. Kaleye çıkıp şehrin harika manzarasını izleyebilirsiniz. Kültürel ve tarihi mekanları gezmekten zevk alanlar için oldukça önemli bir turistik yapıdır. Bu yapı, 1982 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiştir. Ülkede gezilip görülecek yerlerden biridir.

4-Port-au-Prince

Haiti’nin başkenti ve 1 milyonu aşan nüfusuyla en büyük şehri olan Port-au-Prince, gezilip görülmeye değerdir. Burada birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Bunun yanında ülkenin en renkli şehri olup çok sayıda gece mekanı bulunmaktadır. Harika bir Amerika bir turunu bu şehirden başlayarak yapabilirsiniz.

3-Petion-Ville

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Port-au-Prince’de yer alan Petion-Ville, 1831 yıllında kurulan turistik bir ilçedir. Burada gezilip görülcek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Her yıl çok sayıda turist burayı ziyaret etmektedir. Sizin de yolunuz düşerse tatil kasabası olan Petion-Ville’yi gezip görün derim.

2-Cap Haitien

Haiti’nin Nord departmantında yer alan Cap-Haïtien, Bir liman şehridir. 1820 yıllına kadar Kuzey Haiti Krallığının başkentliği yapmıştır. Burada gezilip görülecek birçok doğal güzellik alanı bulunur. Tabi bunların yanında yine tarihi yapılarda yer alır. Yolunuz buraya düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

1-Les Cayes

Haiti sınırında yer alan Les Cayes, önemli bir turistik kenttir. Her yıl çok sayıda ziyaretçi bu şehre gelmektedir. Şehirde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Yolunuz düşerse bu şehre gelip Haiti hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.


Bunlar dışında Haiti hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Haiti

Nüfus: 10.848.175

Başkent: Port-au-Prince

Resmi Dilleri: Fransızca, Haiti Kreyolu

Para Birimi: Gourde

Bulunduğu Kıta: Kuzey Amerika

Kuruluş Tarihi: 1 Ocak 1804

Vize Durumu: Buraya turizm amaçlı seyahat ettiğinizde 90 gün vizeden muaf bir şekilde ülkeye seyahat edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here