Hamamizade İsmail Dede Efendi Evi

İstanbul’un Fatih ilçesinde Ahırkapı’da bulunmaktadır. Ünlü bestekâr ve Neyzen olan İsmail Dede bu evde doğmuştur. Bu ev ne zaman yapıldığı ile ilgili bilgi bulunmaktadır. İsmail dede 1778 yıllında bu evde doğar. Bu evde uzun yıllar yaşamını sürdür. Ölünce bu ev birçok amaç için kullanıldı. Daha sonra 1984 yıllında TÜRKEV’in desteğiyle müzeye dönüştürülmüştür.

Hamamizade İsmail Dede Efendi Evi.

Hamamizade İsmail Dede kimdir:

İsmail dede 9 Ocak 1778 yıllında İstanbul’da doğar. 29 Kasım 1846 yıllında Mekke hicaz yolunda vefat eder.  İlkokulu İstanbul’da okurken burada güzel sesi keşfedilir. Daha sonra ilahici başı olur. Şeyh Ali Nutki’de ders alır. Daha sonra Ney çalmayı öğrenir. 1798 yıllında çıkardığı “Zülfündedir benim baht-ı siyahım” dizeleriyle başlayan şarkıyı çıkarır. Bu şarkı ile ün kazanır. Bu tarihte Osmanlı padişahı olan 3.Selim onu saraya çağırır. Belli bir süre sarayda kalır. Daha sonra sarayın siyasi nedenlerden dolayı buradan ayrılır. Hacca gitmeye karar verir. Hacı olduktan sonra Hicaz yolunda Kolera Hastalığına yakalanıp öldü. Mezarı Mekke’dedir. İsmail Dede’nin babası hamam ile uğraştığı için ona da Hamamizade denilmiştir.

Hamamizade İsmail Dede Efendi

1818-1946 yılları arasında bu evde yaşadığı için 1984 yıllında Türkiye Tarihi Evleri Koruma Derneği(TÜRKEV) burayı onarılıp müze olarak hizmete açmıştır. İki katlı olan bu ev günümüzde müze hizmeti vermektedir. Üst katta iki oda bir sofa alt katta ise bir salon bulunur. Burada İsmail Dede hatırası için dönüşümlü olarak Türk Halk ve Sanat müziği konserler ve paneller düzenlenmektedir.

Hamamizade İsmail Dede Efendi Evi TÜRKEV

Bir bayram günü doğup yine bir bayram günü ölen ünlü bestekâr İsmail Dede Efendi Evine ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz. Burası girişi ücretsiz olup bütün ziyaretçilerine kapısı açıktır.

Hamamizade İsmail Dede Efendi Evi içi

Müze Evi çalışma gün ve saatleri:  salı, perşembe, cumartesi, pazar günleri saat 10.30 ile 16.30 arası ziyaret edebilirsiniz.

Hamamizade İsmail Dede Efendi Evi

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here