Hamsiköy Nerede, Nasıl Gidilir?
Hamsiköy Nerede, Nasıl Gidilir?

Karadeniz Bölgemizin şirin köylerinden biri olan Hamsiköy ile ilgili izlenim ve gözlemlerimizi aktarmak isterim. Bunun dışında  Hamsiköy Nerede, Nasıl Gidilir? sorularına cevap bulalım.

Hamsiköy, Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı bir köydür. Bu köyde birçok doğal güzellik alanı bulunur. Fakat bunlara geçmeden önce köyün ismi ile ilgili birkaç şey söylemek isterim. Ben ilk bu köyü duyduğumda sandım ki bu köyde çok hamsi olduğu için bu ismi almıştır. Fakat daha sonra ziyaret ettiğimde bunun hiçte böyle olmadığını anladım. Çünkü köy denize oldukça uzak bir yer. Burada hamsi alakalı hiçbir şey yok. Peki bu köyün ismi neden Hamsiköy denilir dediğinizi duyar gibiyim. Evet aslında haklısınız. Bu köyün ismi aslında Hamsköy ya da Hamseköy olarak bilinir. Fakat Türkçe’ye Hamsiköy olarak geçmiş. Köyün ismi Arapça olup anlamı 5 köy anlamına gelir. Burada birbirinden harika 5 köyün birleşimine verilen bir isimdir. Özetle bir köyden çok bir bölgeye verilen isimdir.

Hamsiköyü oluşturan Ciharlı, Çıralı, Dikkaya ve Güzelyayla köyleridir. Bu köylerin birbirinden güzel harika manzaraları bulunur. Burada gezilip görülecek birçok doğal güzellik alanı bulunur. Özellikle yayları oldukça popülerdir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip huzurlu bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Buraya yolunuz düşerse köyde yapılan sütlacı mutlaka tadın. Hayatınızda böyle sütlaç yemediğinize eminim. Burada her yıl Ağustos ayı içerisinde, genellikle ilk Pazar günü sütlaç festivali düzenleniyor. Buraya mutlaka gelmelisiniz. Ayrıca burada konaklama yeri de bulunur.

Hamsiköy Nerede, Nasıl Gidilir?

Hamsiköy, Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı bir köydür. Trabzon il merkezine yaklaşık 50 km, Maçka ilçesine ise 20 km uzaklıkta bulunur. Buraya ulaşmak için şahsi aracınızla Trabzon’dan Maçka merkezine doğru hareket edin. Maçka’ya gelince  Erzurum, Gümüşhane yönüne doğru devam edin. Yaklaşık 15 km geldikten sonra Hamsiköy yol ayrımını göreceksiniz. Buradaki yolda devam edin yaklaşık 5-6 km sonra köye ulaşmış olacaksınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here