PAYLAŞ
İlhan Koman Konağı

Nerede: Edirne

Nasıl gidilir: merkezde bulunur. Kaleiçi arabaları ile ulaşım yapılabilir.

Hangi bölgede: Marmara Bölgesi

Şehir merkezi ile arasındaki mesafe ne kadar:

Edirne ilimizde bulunan dünyaca ünlü heykeltıraş İlhan Komanın yaşadığı konağı siz değerli okurlarımıza dilimizde döndükçe anlatmaya çalışacağız.

İlhan Koman Konağına Nasıl Gidilir
İlhan Koman Konağına Nasıl Gidilir

Öncelikle ilhan Koman Kimdir ona bakalım:

1921 yıllında Edirne de doğdu. İlköğretim ve orta öğretimini Edirne de tamamlayan Koman daha sonra İstanbul üniversitesi güzel sanatlar akademisinde resim bölümüne girdi. 1 yıl resim bölümünü bırakıp heykel bölümüne geçti. Daha sonra 1947-50 arasında Fransa’da Academie Julian ve l’Ecole du Louvre’da çalışmalar yaptı ve ilk sergisini Paris’te açtı. 1958’e kadar İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğretim üyeliği yaptı, daha sonra İsveç’e yerleşti ve ömrünün sonuna kadar orada yaşadı. 1986 yıllında hayatta gözlerini yumdu. En önemli eseri Yapı Kredi Sigorta Genel Müdürlüğü binasının önünde bulunan Akdeniz Heykelidir.

Akdeniz Heykeli
Akdeniz Heykeli

İlhan koman konağı:

Neo-klasik tarzında yapılan bu konak, Rum mimar ve ressamlar tarafından 1908’de inşa edilmiştir. İlhan Koman bu konakta dünyaya geldi aile yadigarı bir evdir. Bu ev ilhan koman ölünce kız kardeşi tarafında Kültür turizm bakanlığına müze yapmak şartı ile satmış. Fakat daha müze yapılmadı. Yıllarca farklı amaçlar için kullanıldı. Yakın zamanda restorasyon çalışmaları yapıldı. Müze yapılması bekleniyor.

İlhan Koman Konağı Nerede
İlhan Koman Konağı Nerede

Sonuç olarak dünyaca ünlü sanatçımızın yaşadığı evi görmek istiyorsanız buyurun sizi Edirne ilimize bekliyoruz.

İlhan Koman Konağı
İlhan Koman Konağı

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz