İpsala

İpsala Edirne iline bağlı bir ilçedir. İpsala ilçesi Edirne il merkezine 108 km uzaklıkta yer almaktadır. İpsala ilçesinde bulunan Yunanistan sınır kapısından dolayı ilçede büyük bir canlılık ve hareketlilik söz konusudur. İpsala ilçesine Edirne, İstanbul, Tekirdağ ve Ankara illerinden düzenli olarak otobüs seferleri yapılmaktadır. İpsala ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Sultan I. Murat Camisi: İpsala ilçe merkezinde yer almaktadır. Sultan I. Murat Paşa tarafından yapımına başlanan camii Sultan I. Murat’ın Kosova Savaşı’nda şehit düşmesinden dolayı yarım kalmıştır. Kubbeli olarak yapılması planlanan cami daha sonraları çatı ile örtülmüştür. Tek minareli olan cami günümüze sağlam olarak ulaşmıştır.

Su Kemerleri: İpsala ilçesinde bulunan su kemerleri Osmanlı yığma taş işçiliğinin en büyük örneklerindendir. Osmanlı mimarisinin en ihtişamlı örnekleri olan su kemerlerinden günümüze sadece bir tanesi ulaşmıştır.

Alaca Mustafa Paşa Camisi: İpsala ilçesinde yer almaktadır. Osmanlı Akıncısı Alaca Mustafa Paşa tarafından kesme taştan inşa ettirilmiştir. İşgallerden dolayı tahrip olan cami daha sonraları geçirdiği onarımlar ile günümüze kadar ulaşması sağlanmıştır. Günümüzde hala kullanılan Alaca Mustafa Paşa Camisini ziyaret edebilirsiniz.

İpsala Denizi
İpsala Edirne
İpsala Fotoğrafları
İpsala Haritası
İpsala Merkez
İpsala Nerede
İpsala Sınır Kapısı
İpsala

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here