İskilip

İskilip, Çorum ilimize bağlı 14 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 53 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir.

Çorum’un İlçeleri

İskilip adının Asklepios, yani sağlık ilahı manasına geldiği, Paflagonya tarihine ait kitaplarda belirtilmektedir. İskilip 1075 yıllında Selçuklu Komutanı Gümüştekin Ahmet Gazi tarafında inşa edilmiştir. Yıldırım Beyazıt zamanında Osmanlı Topraklarına katılmıştır. 1872 yıllında belediye teşkilatı kurulmuştur.  1921 yıllında ilçe statüsüne kavuşmuştur. ilçeye bağlı 14 mahalle 65 köy bulunur. ilçe 2016 yıllı itibari toplam nüfusu 32.953’dır.

İskilip Nerede, Nasıl Gidilir?

İskilip’de Gezilecek Yerler

İskilip Kalesi

İlçemizin merkezinde bulunan bu kale Osmanlı Döneminde yapılan bir eserdir. Yaklaşık yerde 100 metre yükseklikte bulunur. 3 tarafı kayalıklarla çevrili bu kale sadece batı tarafında giriş vardır. Bu kalenin eteklerinde Roma dönemine ait mezarlar bulunur. Ayrıca kale içinde bir zindan bulunur. Fakat bu zindan günümüzde görülmemektedir. Nedeni ise bu zindanı halk tarafında doldurup iptal edilmiş olmasıdır.

İskilip Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Yivlik Kayası

ilçemizde bulunan bu kaya ilçeye bir bekçi görevini yapmaktadır. Buraya geldiğinizde sizde çok şaşıracaksınız. Kaya üzerinde çeşitli hayvan figürleri bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp buradaki suyu içmelisiniz. Burada bulunan su şifalıdır. Birçok hastalığa iyi gelindiği söylenilir.

İskilip Yivlik Tepesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Şeyh Muhiddin Yavsi Camii

Şeyh Yavsi Cami
Şeyh Yavsi Cami

İlçemizde bulunan bu cami  ilçenin merkezinde bulunan Meydan mahallesindedir. İlçemizde bulunan en eski camidir. 16’ncı yüzyıl ortalarında, Şeyhülislam Ebussuud Efendi tarafından yaptırıldığı biliniyor. Yolunuz düşerse bu tarihi yapı görmeden gitmeyiniz.

İskilip Kaya Mezarları

İlçemizin merkezinde bulunan bu kaya mezarı Osmanlı dönemine ait olunduğu biliniyor. 100 metre yükseklikte bulunan bu kaya mezarları göz kamaştırmaktadır. Kalenin eteklerinde Roma dönemine ait mezarlar bulunur. Başlıklarda bulunan bilezikler üzerinde oturmuş birer aslan bulunmaktadır. Sütun başlıkları üzerindeki üçgen alınlık içerisinde ise yatar durumda karşılıklı kanatlı iki aslan figürü bulunmaktadır. Kabartmalardan birinin elinde kılıç, diğerinin elinde kadeh mevcuttur. Mezar odası içerisinde iki adet ölü sekisi bulunmaktadır. yolunuz buraya düşerse kesinlikle bu yapıyı ziyaret etmelisiniz.

İskilip Kaya Mezarı Nerede, Nasıl Gidilir?
İskilip Turna Kuşu
Tarihi İskilip Evleri Nerede, Nasıl Gidilir?
İskilip Anıt Ağacı Nerede, Nasıl Gidilir?

9 YORUMLAR

  1. Her şey iyi.
    Lakin bu cami Şeyh Yavsi Camisi değil. Osmancık’ta Koca Mehmet Paşanın yaptırdığı imaret camisidir.

  2. Şeyh Yavaş Camiinin önde resmi çekilse daha iyi olur. Yoksa yukarıdaki yorumlarda olduğu gibi farklı camilere benzetilir.

  3. Şeyh Yavsi Camiinin önde resmi çekilse daha iyi olur. Yoksa yukarıdaki yorumlarda olduğu gibi farklı camilere benzetilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here