Harbiye Askeri Müzesi

Tarihi bir müze olan İstanbul Askeri Müzesi İlimize bağlı Harbiye Semtinde bulunur. 54.000 metre karelik bir alan üzerinde kurulu 18.600 metre karelik binasıyla hizmet vermeye devam etmektedir.

İstanbul Askeri Müzesi

Bu bina 2. Abdülhamit tarafında yaptırılan okul binasıdır. Osmanlı devletin son dönemlerinde harbiye okulu olarak kullanmışlardır. Hatta Mustafa Kemal Atatürk de bu okulda mezun olmuştur. 1936 yıllına kadar askeri okul olan bu bina 1964 yıllında kolordu Karargahı olarak kullanılmıştır. Bir bölümü orduevi açılana kadar harbiye orduevi olarak kullanılmıştır.

İstanbul Askeri Müzesi Nerede

1964 yıllında bu binanın askeri müzesi olarak kullanmaya karar verilmiştir. 1991 yıllında çalışmalara başlamış. 1996 yıllında hizmette açılmıştır.

İstanbul Askeri Müzesi Harbiye

Bu müze 55.000 eser bulunur. Fakat bu eserlerden sadece 5.000’i sergilenmektedir. Bu müzede sizi asıl büyülen birçok şey bulunur. Bunların başında Mustafa Kemal Atatürk’ün mezun olduğu sınıf orijinal şekliyle durmaktadır. Diğer bir husus ise burada bulunan Mehter takımıdır. Her gün 15.00-16:00 arasında konser verilmektedir.

İstanbul Askeri Müzesi F-104

İki kattan oluşan bu müze Türklerin tarih boyunca kullandıkları askeri malzeme ve savaş malzemeleri burada sergilenmektedir. Bazı bölümlerde o dönemi canlandırmalar yapılmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu tarihi müzeyi ziyaret ediniz. Müzenin her tarafında Atatürk ile karşılaşacaksınız. Müzenin her bir köşesinde ayrı bir bağımsızlık ve kahramanlık hikâyelerini duyacaksınız. Zaman zaman duygulanacaksınız.

İstanbul Askeri Müzesi Harbiye Takımı

Nerede: Valikonağı Caddesi, Harbiye, 34298 Harbiye / İstanbul

Nasıl Gidilir: buraya en rahat otobüsle ulaşabilirsiniz. Eminönü, Taksim ve Ortaköy’den otobüsler Harbiye Askeri Müzesi durağından geçmektedir. Eminönü – Çağlayan 46Ç numaralı otobüsler veya Taksim – Ortaköy arasında çalışan DT1 veya DT2 numaralı otobüsleri kullanarak harbiye müzesine ulaşmanız mümkündür.

Ziyaret gün ve saatleri: Özel günler ve pazartesi Salı günleri kapalıdır. Diğer haftanın 5 günü açıktır. 09:00-17:00 saatleri arası açıktır.

Ücret: Tam : 4TL – (Öğrenci) : 1.30 TL dir.

Harbiye Askeri Müzesi .
Harbiye Askeri Müzesi askeri malzemeler
Harbiye Askeri Müzesi askeri araç
Harbiye Askeri Müzesi Mehter Takımı
Harbiye Askeri Müzesi Nerede
Harbiye Askeri Müzesi
İstanbul’un fethi sırasında gemilerin girişini önlemek için Haliçe gerilen ve müzede sergilenen zincir.
İstanbul Askeri Müzesi Atatürk’ün Eğitim gördüğü sınıf

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here