Japonya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
Japonya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Japonya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır? sorularına cevap bulmak amacıyla ayrıntılı bir yazı kaleme almaya kara verdik. Umarım bu yazı ışığında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulursunuz.

Uzak doğu ülkesi Japonya ile Türkiye arasında 1 Nisan 2011 tarihi itibariyle karşılıklı olarak vizeler kaldırılmıştır. Bu anlaşmaya göre T.C Vatandaşları seyahat süresinin 90 günü aşmama koşulu ile Japonya’ya vizesiz giriş yapabilir.

Göz at ;

 1. Tokyo Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Japonya’da Gezilecek 10 Yer
 3. Japonya Nerede?
 4. Japonya Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 5. Japonya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 6. Tokyo’da Aç Kalmamıza Rağmen Yengeci Yemedik
 7. Japonya’da Sumo Güreşçileri beni koridorda sıkıştırdı

Ayrıca  yeşil pasaport, gri pasaport ve kırmızı pasaport sahipleri de vizeden muaftır. Fakat bu anlaşma sadece yeni pasaportlar için geçerlidir.(Çipli makinede okunan pasaport sahipleri için). Eski tip pasaport sahipleri( çip bulundurmayan pasaportlardır.) vize alınması şiddetle önerilir. Hatta son yıllarda yaşanan tatsız olaylardan dolayı Japonya yetkilileri daha çok sıkı denetim getirmiştir. Peki Japonya vizesi alınması gereken durumlarda ne yapılır sorusunu alt başlıklar halinde size açıklayacağız. Umarım başarılı oluruz. Şöyle ki;

1- Japonya Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 1.   Kimlik fotokopisi
 2. Başvuru formu
 3. 1 adet biyometrik fotoğraf
 4. Pasaportun aslı(En az 3 aylık bir süresi olması gerekir)
 5. Davet mektubu
 6. Japonya’daki yol programı
 7. Davet mektubu
 8. Uçak bileti
 9. Otel rezervasyonu
 10. Banka hesap cüzdanı
 11. Kimlik fotokopisi

2- Japonya’nın Türkiye’deki Elçilik ve Konsolosluk Adresleri

No Ülke Konsolosluğu Adres Tel Numarası
1. Japonya Ankara Büyükelçiliği Japonya Büyükelçiliği, Reşit Galip Caddesi, No:81 GOP 06680 Çankaya, Ankara 0312 446 0500
2. Japonya İstanbul Başkonsolosluğu Tekfen Tower 10.kat, Büyükdere cad. no:209 4. Levent, 34394 İstanbul 0212 317 4600

3- Japonya Vize Ücreti Ne Kadar?

Japonya vize ücretleri her yıl düzenli olarak değişmektedir. Bu nedenle gideceğiniz süreyi göz önünde bulundurarak resmi sitelerde takip edebilirsiniz. En son değişiklikle Japonya vizesi için tekli giriş vizesi 60 TL, Çoklu vize girişi içinde 120 TL ücret alınmaktadır.

4- Japonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yine belirtmek gerekirse Japonya’ya vizesiz giriş yapabilirsiniz. Buraya gitmek için Türk Vatandaşlarından vize istenmemektedir. Fakat eski pasaport sahipleri için aynı şey söylemek mümkün değil. Çünkü yapılan aramalarda pasaport eski ve makine tarafında okunmazsa sizi hemen sınır dışı ederler ve bir daha vizesiz buraya giriş yapamazsınız. Bu nedenle pasaportunuz eski ise ya pasaportunuzu yenileyin ya da vize alın. Vize almak 5-7 iş günü arasında hazır olur.

5- Japonya Vize Başvuru Formu

Japonya vize başvuru formunu çıkartıp eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir. Bu formu okunaklı, tükenmez kalemle yazılıp imzalanmalıdır. Formu doldurmak için konsolosluğun resmi sayfasını ziyaret edin. Formu doldurmak için tıklayınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here