Kars- Kağızman

Kağızman, Kars ilimize bağlı 8 ilçesinden biridir. Kağızman ilçemiz ile Kars ilimiz arası yaklaşık 76 km’dir.  Buraya ulaşmak isteyenler il merkezinden buraya giden dolmuşlar vardır. Ayrıca belediye otobüsleri de günün belirli saatlerinde sefer yapmaktadır. Ayrıca çevre il ve ilçelerden buraya direk arabalar bulunmaktadır.

Kars İlçeleri
Kars İlçeleri

ilçemizin tarihi milattan önce Urartulara dayanmaktadır. Onu takip eden Persler, Arsak Krallığı, Romalılar, Parthlar ve Sasaniler denetimine girdi. Daha sonra Selçuklular ve Osmanlıların hakimiyetine girdi. 93 harbinde Rusların eline geçti. 1. Dünya savaşında Ermeniler burayı işgal etti. Kurtuluş Savaşı yıllarında imzalanan Gümrü Anlaşması ise topraklarımıza katıldı. İlçe daha tektonik hareketlerini tamamlanmamış olmasından dolayı Çoğu zaman Deprem yaşanmaktadır. İlçemize bağlı 62 köy bulunmaktadır.

Kars ilçe haritası(Kars (il merkezi) Akyaka. Arpaçay. Digor. Kağızman. Sarıkamış Selim. Susuz.)
Kars ilçe haritası(Kars (il merkezi) Akyaka. Arpaçay. Digor. Kağızman. Sarıkamış Selim. Susuz.)

ilimizin iklimi ve bitki örtüsü Kars ilimizden farklıdır. Kars ilimizin soğuk ve karasal ikliminden geçip Kağızman’a vardığınızda daha sakin ve nemli bir hava bulunur. Daha çok Akdeniz iklimini yansıtmaktadır. Burada yetişen ürünler daha çok Akdeniz iklimin ürünleridir.

Kars- Kağızman
Kars- Kağızman

Kağızman Gezi Rehberi

İlçemiz tarihi ve doğası olarak zengin bir ilçemizdir. Buraya yıl içerisinde birçok ziyaretçi gelmektedir. Şimdi burada bulunan doğal ve tarihi güzellikleri sizin için listeledik.

Kimmerya dönemi kaya resimleri: İlçeye bağlı Çamuşlu köyünde bronz çağın döneminde kaya üzerinde çizilmiş kaya resimleri bulunmaktadır. yılların vermiş olduğu tahribat resimler bugün görünmez durumundadır.

Kimmerya dönemi kaya resimleri
Kimmerya dönemi kaya resimleri

Çengilli Ortodoks Kilisesi: İlçe merkezine bağlı Çengilli Köyünde bulunur. Yapılış ve inşa tarihi hakkında pek bilgi yoktur.

Çengilli Ortodoks Kilisesi
Çengilli Ortodoks Kilisesi

Keçivan Kalesi: İlçe merkezine bağlı Tunçkaya Köyünde bulunur. Osmanlı dönemine ait olunduğu söylenilir. Bugün harabe durumundadır.

Keçivan Kalesi
Keçivan Kalesi

Kurbanağa Mağarası: Bu mağara ilçe merkezine bağlı camuşlu köyün sınırlarındadır. Bu mağaranın en önemli özeliği Paleotik dönemde kalmış olmasıdır. Bu yönü ile önemlidir. Mağaranın duvarlarında çizilen resimlerle de anlayabiliyoruz. Yaklaşık 11,50 metre derinliğinde 8,50 metre genişliğinde bulunan bu mağaranın giriş kapısı 4,5 metre genişliğindedir.

Kurbanağa Mağarası
Kurbanağa Mağarası

Kağızman Uzun Kayısısı: Bu kaysı sadece bu yöremize ait bir kaysı türüdür. Kesinlikle tadına bakılması gerekir. buraya geldiğinizde ilk tadına bakacağınız meyve olmalı.

Kağızman Uzun Kaysı
Kağızman Uzun Kaysı

Ayrıca ilçemizde kiraz,nar, köme ve balı ile meşhur bir ilçemizdir bunları tatmadan kesinlikle dönmemelisiniz.

Kağızman Narı
Kağızman Narı
Kağızman Kömesi
Kağızman Kömesi
Kağızman Kirazı
Kağızman yer Kirazı
Kağızman Balı
Kağızman süzme  Balı

Sonuç olarak tarihi ve doğal güzellikleri bilinen bu ilçemize yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp burada yetişen ürünleri tadıp tarihi yerleri gezmelisiniz.

Kağızman Tabelası
Kağızman Tabelası

1- Kars Gezi Rehberi

2- Kars’da Gezilecek 10 Yer

3- Kars Gece Hayatı

4- Kars Otelleri ve Kars Otel Fiyatları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here