Kahramankazan

Kahramankazan Ankara iline bağlı bir ilçedir. Kahramankazan ilçesi Ankara il merkezine 45 km uzaklıkta yer almaktadır. Eski ismi Kazan olan ilçe 15 Temmuz askeri darbe girişiminde gösterdiği kahramanlıklardan dolayı Kahramankazan adını almıştır. Kahramankazan ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Asarkaya: Kahramankazan ilçe merkezinde Karalar Mahallesinde yer almaktadır. Asarkaya insan eliyle oyulmuş mağara ve odacıklardan oluşmaktadır. Bu mağaraların çevresi surlar ile kapatılmıştır. Antik dönemde askeri bölge olan bu yerde yerleşim olduğunu kanıtlayan çanak, çömlek parçaları bulunmuştur.

Bitik Höyük: Kahramankazan ilçe merkezine bağlı Bitik Mahallesinde yer almaktadır. Bitik Höyük’te yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda Bakır Çağına kadar inen dönemlere ait eserler elde edilmiştir. Bu höyükte özellikle Hitit Dönemine ait tarihi buluntular elde edilmiştir. Ayrıca ilçe merkezinde, Orhaniye Mahallesinde yer alan Roma Döneminden kalma tarihi Beşpınar Çeşmesini görmenizi tavsiye ederim.

Kahramankazan Ankara
Kahramankazan Hangi Şehirde
Kahramankazan Haritası
Kahramankazan Nasıl Gidilir
Kahramankazan Nerede
Kahramankazan

1 YORUM

  1. […] Kahramankazan Ankara iline bağlı bir ilçedir. Kahramankazan ilçesi Ankara il merkezine 45 km uzaklıkta yer almaktadır. 502 numarlaı hat otobüsleri ile Ankara merkezden buraya ulaşılabilir. Kahramankazan Gezilecek Yerler […]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here