Kalenderhane Camii Nerede

Kalenderhane Camii Tarihi şehrimiz İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Vefa semtinde bulunur. İstanbul’un halen ayakta kalan nadir eserlerinden biridir. Mimarisi ve tarihi ile görenleri şaşırtmayı başarmaktadır. Gezilecek yerler listesinde olması gereken bir yapıdır.

Kalenderhane Camii

Bu cami 9. ile 10. Yüzyılları arasında tarihlenen bu cami Doğu Roma tarafında kilise olarak inşa edilmiştir. Uzun yıllar kilise olarak hizmet eden bu yapı. İstanbul’un fethi ile birlikte onların elinde çıktı. Kalender diye bir tarikat aldı. Burayı uzun yıllar medrese olarak kullanıldı. Tarikat üyeleri burada yetiştirildi. Doğu Ortodoks Kilisesi formunda inşa edilen bu yapı 18. Yüzyılda Osmanlılar tarafında camiye çevrilmiştir. Kalender tarikatından dolayı buraya Kalenderhane Camii denilmiştir.

Kalenderhane Camii iç görüntüsü

Caminin kubbesi dört köşeden örülen kemelerle oluşturulan dairenin üstüne oturtulmuştur. Kubbede çok da eskiden kalmadığı anlaşılan mozaik desenleri bulunmaktadır. Özellikle yapı içinde yer alan mermer kaplamalar dikkat çekicidir. Uzun yıllar kullanılan bu cami birçok kez onarılmıştır. En son harap durumunda olan bu cami 1968 yıllında restore edilmiştir. yolunuz düşerse mutlaka bu camiyi ziyaret etmelisiniz.

Kalenderhane Camii İstanbul
Caminin güneydoğusundan görünümü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here