Kamondo Merdivenleri

Kamondo Merdivenleri İstanbul ilimizin Galata semtindeki Bankalar Caddesi ile Banker Sokağını birleştiren art nouveau üsluplu merdivenlerdir. Bu merdivenler mutlaka gezip görülecek bir yerdir.

Kamondo Merdivenleri 2013 YILLI

1850 yıllında yapılan bu merdivenler. O zaman ilimizin en önemli ailelerinden Kamondo Ailesinden Abraham Salomon Kamondo adına yaptırılmış tarihi bir yapıdır. bu merdivenlerin yapılış amacı için farklı görüşler bulunmaktadır. Bazılarına göre torunu için yapılmış. Bazılarına göre burada engeli insanlar için yapılmış deniliyor.

Kamondo Merdivenleri Galata

Yapılış tarzı ve mimarisi baya dikkat çekicidir. Buraya gelenler fotoğraf çekmeden gitmez. Günde yüzlerce insan burada geçmektedir. İki girişi bulunan bu merdivenler orta kısımlarda birleşerek tekrar ikiye ayrılmakta ve bu şekilde yukarıya doğru ilerlemektedir. Gün içerisinde galata kulesine ya da İstiklal caddesine ulaşmak isteyenler için kullandıkları yoldur. Yolunuz düşerse bu tarihi ve mimari harikası diyeceğimiz bu yapıyı ziyaret etmelisiniz. Bu anı ölümsüzleştirmeyi de ihmal etmeyiniz.

Kamondo Merdivenleri Karaköy
Kamondo Merdivenleri
Kamondo Merdivenleri, Galata, Istanbul
Kamondo Merdivenleri Nerede

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here