Soğanlı Vadisi Nerede, Nasıl Gidilir?
Soğanlı Vadisi Nerede, Nasıl Gidilir?

Kayseri-Niğde-Nevşehir üçgeninde yer alan Soğanlı Vadisi, mutlaka gezilip görülmesi gereken turistik bir yerdir. Buraya yıl boyunca çok sayıda kişi uğramaktadır.

Yeşilhisar ilçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Soğanlı Köyünde yer almaktadır. Soğanlı Ören yeri; kaya kiliselerinin ve mağaralarının bulunduğu bir vadide yer almaktadır. Soğanlı; Roma Döneminden beri yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. Soğanlı Vadisinin yamacında yer alan kaya mekânlarını Romalılar mezarlık, Bizanslılar ise kilise olarak kullanmıştır. 10 ve 12. Yüzyıllara ait olan bu kaya kiliseler üzerinde yer alan freskler dikkat çekmektedir. Ayrıca vadi içinde kayaya oyulmuş birçok kilise, manastır, mağaralar ve barınaklar bulunmaktadır. Tarihi bir güzelliğe ve farklı bir mimariye sahip Soğanlı Ören Yerini ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Buradan ayrılırken yöreye özgü Soğanlı Bebeği adı verilen bez bebeği sevdiklerinize hediye olarak alabilirsiniz.

Soğanlı Vadisi Gezilecek Yerler

Burada gezilip görülecek birçok kilise, barınak ve mağara bulunur. Bu köyde 50 tane kilise bulunur. Fakat günümüzde bu kiliselerin 8 tanesi ziyarette açıktır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu listedeki kiliseleri gezip görün.

  1. Karabaş Kilise
  2. Kubbeli Kilise
  3. Tahtalı (Azize Barbara) Kilise
  4. Yılanlı Kilise
  5. Saklı Kilise
  6. Tokalı Kilise
  7. Ballık Kilise
  8. Geyikli Kilise

Soğanlı Vadisi Nerede, Nasıl Gidilir?

Soğanlı Vadisi, Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesine bağlı Soğanlı köyünde bulunur. Soğanlı Köyü, Yeşilhisar ilçe merkezine 15 km, Nevşehir’e 60 km, Niğde’ye ve Kayseri’ye ise 80 km uzaklıkta bulunur. Buraya ulaşmak için en kolay ulaşım yolu Nevşehir üzerindedir. Nevşehir Mazı Köyü’nden buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da Ürgüp üzerinden Mustafapaşa Köyüne geçip burada tabelalar yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Kayseri üzerinde gelmeyi düşünenler ise Adana yolu takip edilerek Yeşilhisar ilçesine buradan tabelalar yardımıyla ise Soğanlı Köyüne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Soğanlı Ören Yeri Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Soğanlı Ören Yeri haftanın her günü ziyarette açık olup yaz sezonunda 08:00-19:00 saatleri arasında ziyarette açık olup kış sezonunda ise 08:00-17:00 saatleri arasında ziyarette açıktır. Buraya giriş ücreti ise 5 TL’dir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here