Akyaka-Kars

Akyaka, Kars ilimizin 8 ilçesinden biridir. Akyaka ilçemiz Kars iline yaklaşık 59 km’dir.  İlçemiz ulaşmak için il merkezinden giden dolmuşlar bulunur. Yada çevre il ve ilçelerden buraya direk ulaşan arabalar vardır. Bunlarla ulaşım yapılabilir. Ayrıca Kars il merkezinden İlçemize günde sabah (Kars-Akyaka 06:00 Akyaka-Kars 07:30) ve akşam (Akyaka-Kars 17:30 )olmak üzere iki defa tren seferi yapılmaktadır.

Kars İlçeleri
Kars İlçeleri

Akyaka ilçesi tarihi çok eski zamana dayanmaktadır.  ilçenin bilinen ilk ismi Şöregel daha sonra değiştirilip Kızılçakçak yaptırılmıştır. ilçemiz 1534 yıllında Osmanlı topraklarına katıldı. Daha sonra 93 harbinde Rusların eline geçti. 1 . dünya savaşı sırasında gürcü ve Ermeniler geçti. Daha sonra kurtuluş savaşı yıllarında ülkemizin sınırlarına katıldı. 1922-26 yıllarında bucak haline dönüştürlüp Arpaçay ilçesine bağlanmıştır. 1961 yıllında yapılan isim değişikliği ile Kızılçakçak ismi Akyaka ismini almıştır. 1987 yıllında ilçe olma özeliğini kazanıp Kars ilimize bağlanmıştır. İlçemize bağlı 27 köy bulunmaktadır.

Akyaka Gezi Rehberi

Esenyayla Tarih kalıntıları: Bu tarihi kalıntılar ilçemize bağlı Esenyayla köyünde bulunur. bu tarihi kalıntı günümüzde harabe şeklindedir. hangi dönemde kalındığı ile bilgi yoktur.

Esenyayla Tarihi Kalıntılar
Esenyayla Tarihi Kalıntılar

İlçemiz tarihi ve doğal yapıları bakımında zengin bir ilçemizdir. Bu ilçemizde gezilip görülecek çok yer vardır. Özellikle her köyünde yaylar bulunmaktadır. merkezde bulunan tarihi cami, kale, kilise bulunmaktadır. yolunuz düşerse mutlaka gelip görmelisiniz.

1- Kars Gezi Rehberi

2- Kars’da Gezilecek 10 Yer

3- Kars Gece Hayatı

4- Kars Otelleri ve Kars Otel Fiyatları

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here