Kazakistan Gezi Rehberi
Kazakistan Gezi Rehberi

17.855.384 toplam nüfusuyla Asya ile Avrupa arasında önemli bir köprü konumunda bulunan Kazakistan, tarihi yapıları ve kültürel güzellikleriyle gezilip görülmeye değer bir ülkedir.

Kazakistan’da Gezilecek Yerler

Günümüzde bağımsız 7 Türk devletinden biridir. Bu nedenle Türk tarihi açısından da önemli bir ülkedir. Ülkenin komşuları; kuzeyde; Rusya, güneyde; Türkmenistan, Özbekistan ve Kırgızistan’dır. Doğudaki tek komşusu ise Çin Halk Cumhuriyetidir. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır.

Göz at ;

  1. Astana Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Kazakistan’da Gezilecek 10 Yer
  3. Kazakistan Nerede?
  4. Kazakistan’ın başkenti, şehirleri ve bölgeleri
  5. Kazakistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Buraya yolunuz düştüğünde gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

1-Hoca Ahmed Yesevi Türbesi

Kazakistan’ın Türkistan bölgesinde yer alan Hoca Ahmed Yesevi Türbesi, 1389 yılında Timur tarafından yaptırılmıştır. Türk tarihinde önemli bir şahsiyet olan Hoca Ahmet Yesevi, Kazaistan’da doğup yine burada vefat etmiştir. Türk tarihine çok önemli eserler bırakmıştır. Ölünce Türkistan şehrine defnedilmiştir. 39 metre yüksekliğinde harika bir mimari tarzda ünlü yazar ve şaire türbe inşa edilmiştir. Her yıl çok sayıda insan bu türbeyi ziyaret etmek için buraya gelir. Bu Türbe, Unesco tarafında Dünya Miras listesine alınmıştır. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka bu türbeyi ziyaret edin.

2-Kazakistan Milli Tarih Müzesi

Kazakistan’ın başkenti ve en büyük şehri Astana’da yer alan Kazakistan Milli Tarih Müzesi, 2 Temmuz 2014 tarihinde ziyaret açılan Dünya’nın en büyük müzelerinden biridir. 147 bin m2 yer kaplayan 8 katlı müzede eserler 7 farklı salonda sergilenmektedir. Burada çok sayıda eser sergilenmektedir. Sergilenen eserler hem Kazakistan tarihi hem de Türk tarihine ayna olmaktadır. Türk tarihini daha yakında tanımak ve eserler üzerinde incelemek için bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Müze binası da oldukça modern bir tarzda inşa edilmiştir.

3-Çimbulak kayak tesisleri

Alatau Dağları’nın en güzel geçitlerinden birisinde yer alan Çimbulak kayak tesisleri, deniz seviyesinden 2260 metre yükseklikte yer alıp ülkenin en önemli kayak tesislerinden biridir. Buraya kış sezonu boyunca çok sayıda kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Kış sezonunda sevdikleriniz de yanınıza alıp buraya gelin doyasıya kayak keyfi yapın. Burada konaklamak için birçok otel ve pansiyon bulunur. Kışın içinizi ısıtacak bir yer arıyorsanız burası sizin için doğru adres olabilir.

4-Hazret Sultan Camii

Kazakistan’ın başkenti ve en büyük şehri Astana’da yer alan Hazret Sultan Camii, 2012 yıllında Sembol İnşaat tarafından inşa edilen ve ülkenin en büyük camisidir. Yaklaşık 8 bin kişilik kapasitesiyle yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Cami bünyesinde 77 metre yüksekliğe sahip dört minare ve yüksekliği 52 metre olan toplam 10 kubbe bulunuyor. Buraya yolunuz düşerse bu modern tarzda inşa edilen camiyi ziyaret edin. Cami süslemeleri ve mimarisi göz kamaştırmaktadır.

5-Büyük Almatı Gölü

Kazakistan’ın Almatı şehir sınırında yer alan Büyük Almatı Gölü, 2.511 m yükseklikte, 1,6 km uzuluğunda ve 25 metre ortalama derinliği bulunmaktadır. Nefes kesen güzelliğiyle her mevsim farklı bir renge bürünmektedir. Manzarası tek kelime ile harika olup görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte buraya gelip huzurlu bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Buraya geldiğinizde bol bol fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

6-Nur Astana Camii

Kazakistan’ın başkenti ve en büyük şehri Astana’da yer alan Nur Astana Camii, 2008 yıllında ziyarete açılan ülkenin önemli camilerinden biridir. Caminin çinileri, iç planı ve dekorasyonu çok ince düşünülüp inşa edilmiştir. Caminin önünde harika yemyeşil bir bahçe bulunmaktadır. Caminin dört tane minaresi bulunmaktadır. Kubbeleri ve minare uçları altın sarısıyla dekore edilmiştir. Buraya yolunuz düşerse bu camiyi mutlaka ziyaret edin.

7-Baiterek kulesi

Kazakistan’ın başkenti ve en büyük şehri Astana’da yer alan Bayterek Kulesi, 1197 yıllında inşa edilip 2002 yıllında hizmette açılmıştır. Uzun kavak anlamına gelen Baiterek kulesi, şehrin sembolü haline gelip her yıl çok sayıda insan tarafında ziyaret edilmektedir. Bu kule 105 metre yüksekliğiyle dikkat çekmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu kuleyi ziyaret edip bol bol fotoğraf çekin. Kule şehrin birçok noktasında rahatlıkla görünmektedir.

8-Çimkent

Çimkent ya da Şimkent, Güney Kazakistan Eyaleti’nin merkezi olup her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilen turistik bir şehirdir. Ülkenin en büyük 3. şehri olup birçok tarihi yapı ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle renkli bir gece hayatı yaşamak için bu şehir tercih edilebilir. Bunun dışında Geniş caddeleri, kalabalık pazarları ve 11. yüzyıla dayanan tarihi yapıları ile insanları kendine hayran bırakmaktadır.

9-Aktöbe

Asya ile Avrupa’nın buluştuğu Ural Dağlarının güneyinde yer alan Aktobe, İlek Nehri’nin kıyısında bulunur. Ülkenin en canlı ve renkli gece hayatın yaşadığı bölge olarak bilinir. Buraya gelen biri harika bir gece hayatı yaşar. Bunun dışında şehirde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse  Aktobe Müzesi, Aliya Moldagulova Müzesi ve Aktobe Tiyatrosu gibi turistik yapıları gezip ziyaret etmeden geri dönmeyiniz.

10- Aktav

Kazakistan’ın Mangışlak Yarımadası’nda yer alan Aktav, Hazar kıyılarında bulunan tek liman kentidir. Bu şehir, ekonomi anlamında oldukça zengindir. Çünkü ülkenin zengin petrol ve gaz yatakları burada bulunmaktadır. Bu nedenle her gün biraz daha gelişip parlamaktadır. Şehirde gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Özellikle uçsuz bucaksız kumsal ve plajları göz kamaştırmaktadır. Yolunuz Kazakistan’a düşerse bu şehri mutlaka ziyaret edin.


Bunlar dışında Kazakistan hakkında genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Kazakistan

Nüfus: 17.855.384

Başkent: Astana

Resmi Dilleri: Kazakça, Rusça

Para Birimi: Tenge

Bulunduğu Kıtalar: Avrupa, Asya

Kuruluş Tarihi: 1456

Vize Durumu: T.C Vatandaşları buraya 30 gün boyunca vizesiz seyahat edebilirler.

Önemli Şehirleri: Aktobe, Aktav, Çimkent, Astana, Almatı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here