Kelkit

Kelkit Bayburt-Erzincan ve Trabzon-Erzincan karayolu üzerinde bulunur. Kelkit ilçesi Gümüşhane ilimize bağlı bir ilçedir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 60 km uzaklığında bulunur. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

gümüşhane’nin İlçeleri

Kelkit’de Gezilecek Yerler

Satala Kalesi, Sadak Kervansarayı, Sadak Hamamı, Sadak Köyü Çeşmesi, Sadak Köyü Camisi ve Çambaşı Köyü Camisi gezilip görülecek yerlerdendir.

Sadak Köyü-Gümüşhane

Satala Kalesi: İlçemizin sınırlarında bulunan bu kale. Şehrinin harabeleri amphitheteatr şeklinde yükselen bir dağın eteklerinde kurulmuştur. Kale 530 yıllında buraya aşırı saldırıları sonucu Bizanslılar tarafında kalenin onarıldığı ve kullanıldığı bilinmektedir. Kaleye ait günümüzde sadece kalıntılar kalmıştır.

Satala Kalesi

Sadak  Köyü: Sadak köyü İlçemize bağlı şirin bir köydür. İlçemize yaklaşık 24 km uzaklıktadır. Köyümüzde taraihi birçok yapı bulunmaktadır. bu yapılar Roma ve Bizans dönemine ait olunduğu söylenilir. Köyümüzde hamam,cami, çeşme ve kilise gibi tarihi yapılar bulunur. yolunuz düşerse bu tarihi köyü ziyaret etmeden geri dönmeyiniz.

Sadak Köyü Camisi
Sadak Köyü
Satala Köyü

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here