Kemalpaşa İzmir

İzmir’e bağlı olan Kemalpaşa ilçesi İzmir’e 29 km uzaklıktadır. İzmir’in en soğuk ilçesi olan Kemalpaşa; kirazları ile ünlüdür. Öyle ki belediye ambleminde kiraz resmi bulunmaktadır.

Kemalpaşa Gezilecek Yerler

İzmir’e yakın olan bu ilçe içinde çok sayıda fabrika barındırmaktadır. Çok sayıda tarihi yapılar ve doğal yerlere sahip olan Kemalpaşa’da gezilecek yerler şunlardır:

Göz at ;

  1. Kemalpaşa Gezilecek Yerler
  2. Kemalpaşa Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Kemalpaşa Yiğitler Piknik Alanı Nerede, Nasıl Gidilir ve Giriş Ücreti
  4. Kemalpaşa Alaş Kazak Vadisi Kırmızı Çiftliği

Kız Kulesi- Laskaris Sarayı: Kemalpaşa ilçesinin girişinde bulunan bu tarihi yapıt; ilçenin sembolü olmuştur. Bizans Döneminde yapılan kuleyi andıran bu yapı; kalenin aşağısında surların dışında inşa edilmiştir.

Dört katlı olarak inşa edilen bu saray İstanbul dışında inşa edilen tek imparator sarayıdır. Günümüzde sadece zemin katı ve birinci ile ikinci katın cepheleri sağlam olarak ulaşan bu saray tarihi yapısı ile görülmeye değer eserlerdendir.

Kız Kulesi- Laskaris Sarayı
Kız Kulesi- Laskaris Sarayı

Hitit Karabel Anıtı: İlçe merkezine 8 km uzaklıkta Kemalpaşa- Torbalı karayolu üzerinde bulunmaktadır. Hitit Kralına yapılan bu anıt Ege bölgesinde Hitlerden kalan tek yapıttır. Hitit geleneği ve sanatının izlerini taşıyan bu anıt kaya üzerine yapılmıştır.

Kral figürünün tüm detayları kaya içerine kabartma olarak işlenmiştir. Tarihi yapısı ve ihtişamlı kabartması ile görülmesi gereken eserlerdendir. Ayrıca Karabel’de bulunan çam ormanda mesire yerine gidebilir ve piknik yapabilirsiniz.

Hitit Karabel Anıtı
Hitit Karabel Anıtı

Yedigöz Köprüsü: Kemalpaşa merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Çambel köyünde bulunmaktadır. Yedigöz Köprüsü; 16 yüzyılda Nif Çayı üzerine inşa edilmiştir. Roma Döneminde kervanların geçmesi için yapılan bu tarihi köprüden günümüze sadece 4 göz ulaşmıştır.

Yedigöz Köprüsü
Yedigöz Köprüsü

Ümran Baradan Güzel Sanatlar Müzesi: Kemalpaşa ilçesinin Çiniliköy mahallesinde bulunmaktadır. Ümran Baradan tarafından Kemalpaşa Belediyesine devredilen müzede çok sayıda tablo, seramikler ve ödül almış eserler bunmaktadır. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen eserleri görmek için müzeyi ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Ümran Baradan Güzel Sanatlar Müzesi
Ümran Baradan Güzel Sanatlar Müzesi

Nif Dağı: Doğal zenginliğe sahip bu dağ aynı zamanda tarihi birçok esere sahip olan bir yerdir. Nif Dağının eteklerinde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda tarihi birçok kalıntılara ve mezarlara ulaşılmıştır. Çilek ve kiraz zamanında bura gelirseniz organik kiraz ve çilek yiyebilirsiniz. Ayrıca burada bulunan alabalık çiftliğini ziyaret edip, alabalık yiyebilirsiniz.

Nif Dağı
Nif Dağı

Kazak Vadisi: Kemalpaşa merkezine 4 km uzaklıkta bulunan Kazak Vadisi; Kımız Çiftliği olarak da anılmaktadır. Yemyeşil tabiatı, rengarenk çiçekleri ve bol oksijenli havası ile görenlerin beğenisini kazanan bir yerdir. Bu doğa harikası yerde kımız içebilir ve Orta Asya Türk yemeklerinden yiyebilirsiniz. Ayrıca ata binerek gezebilir ya da yürüyüş yapabilirsiniz. Özellikle yabancı turistlerin ilgi odağı olan bu yer her yıl çok sayıda ziyaretçi almaktadır.

Kazak Vadisi
Kazak Vadisi

Kemalpaşa’da bulunan Nazarköy’de yapılan cam süsleri ve çeşitli boncukları görmelisiniz. Ayrıca Yeşilköy’de halk tarafından yapılan antik mermer mozaikleri görmenizi tavsiye ederim.

Kemalpaşa İzmir Hangi Şehirde
Kemalpaşa İzmir Hangi Şehirde
Kemalpaşa İzmir Nasıl Gidilir
Kemalpaşa İzmir Nasıl Gidilir
Kemalpaşa İzmir Nerede Haritası
Kemalpaşa İzmir Nerede Haritası
Kemalpaşa İzmir
Kemalpaşa İzmir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here