Kilitbahir Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?
 Kilitbahir Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Çanakkale ili, Eceabat ilçe sınırında yer alan Kilitbahir Köyü, Çanakkale Boğazının en dar yerinde bulunan tarihi bir köyüdür. Burada yaklaşık 780 kişi yaşamaktadır.

 Kilitbahir Köyü Nerede

Kilitbahir Köyü veya diğer ismiyle Kilit-ül-bahr, mutlaka gezilip görülmesi gereken tarihi bir köyüdür. Bu köye geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında Kilitbahir Kalesi gelmektedir. Bu kale, Fatih Sultan Mehmet Tarafında inşa edilmiştir. Çanakkale’de yıkılmadan sap sağlam duran tek kaledir.

Kilitbahir Köyü, Kilid-ül Bahr, yani denizin kilidi anlamına gelmektedir. Osmanlı Döneminde ve Çanakkale Savaşlarında stratejik önemi oldukça büyük olan bu köy, tarihi başarılarla doludur. Özellikle 15 Mart 1915 tarihinde yapılan Çanakkale savaşında bu köy oldukça önemli bir rol oynamıştır. Savaşın simge ismi olan Seyit Onbaşı’nın tek başına 275 kiloluk topu burada kaldırmıştır. Bu top sayesinde düşman birlikleri geri püskürtülmüş ve savaşın kazanmasına vesile olmuştur.

Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve kültür alanı bulunur. Özellikle Çanakkale savaşın ruhunu anlamak isteyenler bu köyü ziyaret etmektedir. Buraya yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turist akın etmektedir. Sizin de mutlaka bir gün çocuklarınızla birlikte bu köyü ziyaret edip Çanakkale ruhunu yaşayıp ve yaşatmanız gerekir. Özellikle köy müzesinde bu duyguyu daha iyi anlayıp anlatabilirsiniz. Bu nedenle müzeyi mutlaka ziyaret edin.

Kilitbahir Köyü Nasıl Gidilir?

Kilitbahir Köyü, Çanakkale’nin Gelibolu Yarımadasındaki Eceabat ilçesine bağlı tarihi bir köydür. İlçe merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunur. Buraya ulaşmak için ilk önce Eceabat ilçesine ulaşmak gerekir. Çanakkale il merkezinden buraya giden minibüs ve otobüsler bulunur. Ya da İstanbul’dan feribotlarla buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Eceabat ilçesine ulaştıktan sonra tekne ve feribotlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here