Kiribati Gezi Rehberi
Kiribati Gezi Rehberi

Kiribati ya da resmî adıyla Kiribati Cumhuriyeti, yaklaşık 115 bin nüfusuyla Pasifik Okyanusunun orta kısmında yer alan Kiribati tropikal bir ada ülkesidir. Bu ülke, 33 mercan adasından oluşmaktadır. Ülke 8 bin kilometrekarelik bir alana sahiptir. Dünyada en erken saat diliminin bulunduğu ülke olan Kiribati güne en erken başlayan ülkedir. Ayrıca dünyanın en fakir ülkelerinden biridir. Ulaşım imkanlarının kısıtlı olduğu bu ada ülkesine  yılda ortalamam 7000-8000 bin turist gelmektedir. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

Betio Adası

Ülkenin güneybatısında yer alan Betio Adası, daha çok 2. dünya savaşı kalıntılarıyla bilinmektedir. Savaş döneminde bu ada oldukça zarar görmüştür. Bunun yanında yine Uzun golf sahaları ve plajları oldukça cezbedicidir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu adaya gelip sevdiklerinizle harika bir tatil keyfi yaşayın derim.

Kuria Adası

Büyük Okyanus’ta Gilbert Adaları’nda yer alan Kuria Adası, 15,48 km²’lik alanıyla Kiribati’ye bağlı bir mercan adasıdır. Bu ada, Buariki ve Oneeke adında iki küçük adacıktan oluşmaktadır. Burada yaklaşık 900 kişi yaşamaktadır. Adanın manzarası ve doğal güzellikleri oldukça büyüleyicidir. Buraya gelip ince kumlardan uzanıp harika güneş keyfini yaşayabilirsiniz.

Tarawa Adası

Büyük Okyanus’ta Gilbert Adaları’nda yer alan Tarawa Adası, 500 km²’lik alanıyla Kiribati’ye bağlı bir mercan adasıdır. Ada; kuzey Tarawa ve Güney Tarawa olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Güney Tarawa ülkenin başkenti ve en büyük şehridir aynı zamanda. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tur atabilirsiniz. Burada yer alan doğal güzellikleri keşfetmek için en az bir iki gün burada konaklamalısınız. Ülkenin en güzel adası olarak bilinmektedir.

Marakei Adası

Büyük Okyanus’ta Gilbert Adaları’nda yer alan Marakei Adası, 14,13 km²’lik alanıyla Kiribati’ye bağlı bir mercan adasıdır. Bu ada, doğal güzellikleri ve bakir doğasıyla dünyanın en güzel adalarından biridir. Adanın ortasında yer alan Mavi Lagün kesinlikle görülmeye değerdir. Bu adaya giriş yapar yapmaz oranın yerel halkı size özel bir karşılama hazırlıyorlar. Sevdiklerinizle birlikte buraya gidip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Abaiang Adası

Büyük Okyanus’ta Gilbert Adaları’nda yer alan Abaiang Adası, 17,48 km²’lik alanıyla Kiribati’ye bağlı bir mercan adasıdır. Ülkenin ulaşım konusunda en rahat adasıdır. Bu ada daha balık çeşitliliğiyle bilinmektedir. Buraya gidip doğal güzellikleri keşfedip lezzetli balıkları tadabilirsiniz.

Tabiteuea Adası

Büyük Okyanus’ta Gilbert Adaları’nda yer alan Tabiteuea Adası, 40,33 km²’lik alanıyla Kiribati’ye bağlı bir mercan adasıdır. Ada, kuzeyde Eanikai ve güneyde Nuguti  olmak üzere iki küçük adacıktan oluşmaktadır. Ülkenin en uzun adasıdır. Buraya gelip sevdiklerinizle birlikte harika bir gezi keyfi yaşayabilirsiniz.

Butaritari Adası

Büyük Okyanus’ta Gilbert Adaları’nda yer alan Butaritari Adası, 13,49 km²’lik alanıyla Kiribati’ye bağlı bir mercan adasıdır. 2. Dünya savaşı sırasında burada Makin Muharebesi yaşanmıştır. Bu nedenle burada birçok savaş kalıntısı bulunmaktadır. Buraya geldiğinizde bu kalıntıların izlerine şahit olabilirsiniz. Ayrıca ülkenin en yeşil adası olarak da bilinmektedir. Bu nedenle oldukça harika bir manzarası bulunmaktadır. Huzur dolu bir tatil keyfi için bu adayı tercih edebilirsiniz.

Fanning Adaları

Büyük Okyanus’ta Gilbert Adaları’nda yer alan Fanning veya halk arasındaki ismiyle Tabuaeran, Teraina’nın 140 km güneydoğusunda ve Kiritimati’nin 285 km kuzeybatısında yer alan bir mercan adasıdır. Ülkeye en çok turist çeken adalarından biridir. Buraya gelip harika doğa eşliğinde gezip nefes kesen manzaralar izleyebilirsiniz. Ya da fotoğraf makinenizle muazzam fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Ayrıca burada birçok hayvan ve bitki türünü barındırmaktadır. Kısaca yeni ve harika şeyler keşfetmek için bu adayı ziyaret etmelisiniz.

Kiritimati Adaları

Büyük Okyanus’ta Gilbert Adaları’nda yer alan Kiritimati Adası veya diğer adıyla Christmas Adası(Noel Adası), 388,4 km²’lik alanıyla Dünyanın en büyük mercan atolüdür. Burada turistler için birçok aktivite bulunmaktadır. Burada hem turistler hem de yerel halk için balık avı oldukça hoş bir aktivitedir. Buraya gelip sevdiklerinizle birlikte harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Bu ada ülkenin yüzde 70’ini oluşturmaktadır. Bu nedenle oldukça popüler bir adadır. Burayı gezip görmeden ülkeyi keşfetmiş sayılmıyorsunuz. Bizim ülkemiz için İstanbul ne ise Kiribati için de bu ada odur.

10  Abemama Adası

Büyük Okyanus’ta Gilbert Adaları’nda yer alan Abemama Adası,  27,37 km²’lik alanıyla Kiribati’ye bağlı bir mercan adasıdır. Tarawa’nın 152 km güneybatısında bulunmaktadır. Burada yer alan lagünlerde şnorkelle yüzmek için oldukça ideal bir noktadır. Bunun yanında yine 2. Dünya savaşına ait birçok kalıntı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu adayı mutlaka ziyaret edin.


Bunlar dışında Kiribati hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Kiribati

Nüfus: 114.405

Başkent: Güney Tarava

Resmi Dilleri: İngilizce, Kiribatice

Para Birimleri:  Avustralya doları, Kiribati dollar

Bulunduğu Kıta: Okyanusya

Kuruluş Tarihi: 12 Temmuz 1979

Ne Zaman Gidilir: Her mevsim aynı sıcaklığa sahip olan Kiribati Ülkesini ziyaret etmek için her mevsim uygundur.

İnanç Durumu: Kiribati ülke nüfusunun büyük bir çoğunluğu Hristiyanlık dinine inanmaktadır.

Vize Durumu: Kiribati Ülkesi vize isteyen ülkeler arasında yer almaktadır. Kiribati vize başvuruları İstanbul İngiltere Konsolosluğu veya Ankara İngiltere büyük elçiliğine yapılmaktadır. Türkiye’den Kiribati ülkesine aktarmalı olarak ulaşım sağlanmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here