Kız Kumu Plajı Nerede, Nasıl Gidilir

Muğla ili, Marmaris ilçe sınırında bulunan 600 metre uzunluk ve ortalama 3 metre eninde kızıl kumların oluşturduğu  Kızkumu, gezilip görülmeye değer bir tatil yeridir.

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Orhaniye köyünde yer alan Kızkumu, yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafında ziyaret edilmektedir. Uzaktan bakıldığında deniz üzerinde yürüyor hissi veren bu yer, oldukça ilginç bir o kadar da güzel bir yerdir. İlk kez görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Burada muazzam plajlar bulunur. Yeşillik ve maviliğin buluştuğu bu nokta, tatil için bulunmaz bir adrestir.

Ayrıca Kızkumun oldukça ilginç bir hikayesi var. Efsaneye göre  Bybassos Kralı’nın kızı güzel prenses ile bir balıkçı aşık olur. Her gece kız sahile çıkıp kandille balıkçıya işaret verir. Balıkçı da karşı sahilde sandalla atlar. Kıza gelir. Bu uzun süre böyle devam eder. Bir gece kızın babası kızı takip eder. Olup biteni gözleri ile görür. Daha sonra askerlerine emir verir. Kızı yakalarlar. Kandille balıkçıya işaret verip balıkçıyı da yakalamak isterler. Kız bunu görünce askerlerin elinde kaçıp denizden yürüyüp balıkçıya doğru koşar. Buradan bir mucize gerçekleşir. Denizin ortasında kıza adeta bir yol açılır. kızın her adım attığı deniz anında kumsala dönüşür. Askerler daha fazla gidemez. Bir tane asker hemen ok ve yayına sarılır. Askerin amacı balıkçıya vurmaktır. Ama yanlışlıkla kızı vurur. Kızın kanı ile kumsal kırmızıya bürünür. Daha sonra balıkçı gelip kızı alıp ortadan kaybolur. Bir daha da gören olmaz. O günden beri o kumlar kırmızı rengindedir. Bu nedenle buraya da kızkumu denilmektedir.

Kızkumu Nerede, Nasıl Gidilir?

Kızkumu, Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Orhaniye beldesinde bulunur. Marmaris ilçe merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunur. Buraya özel aracınızla ulaşmak için Marmaris üzerinden Datça yoluna girdikten sonra yaklaşık 15 kilometre daha ilerleyip Bozburun yol ayrımına varıp buradan Orhaniye istikametine doğru dönüş yapıp 13 kilometre gittikten sonra Kızkumu’na ulaşabilirsiniz.

Göz at;

 1. Kızkumu Gezi Rehberi
 2. Kızkumu Plajı Nerede, Nasıl Gidilir?
 3. Selimiye Otelleri ve Selimiye Otel Fiyatları
 4. Selimiye Nerede, Nasıl Gidilir?
 5. Marmaris Gezi Rehberi
 6. Marmaris Balayı Otelleri ve Marmaris Balayı Otel Fiyatları
 7. Marmaris Otelleri ve Marmaris Otel Fiyatları
 8. İçmeler, Marmaris Otelleri ve İçmeler, Marmaris Otel Fiyatları
 9. Muğla Gezi Rehberi
 10. Muğla’da Gezilecek 10 Yer
 11. Muğla Gece Hayatı
 12. Muğla Otelleri ve Muğla Otel Fiyatları
 13. Muğla Balayı Otelleri ve Paketler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here