PAYLAŞ
Koca Katran Anıt Ağacı

Nerede: Mersin

Nasıl gidilir: Çocak Dere vadisinde bulunan bu ağaca ulaşmak için Tırtar köyüne gelip buradan batıya dönülüp Dümbelek düzlüğüne çıkılır. Buradan demir kapılı geçit noktasına ulaşılır. Buradan 20 km ilerledikten sonra Tekedağ yangın gözetleme kulesini geçerek anıt ağaca ulaşılır.

Hangi bölgede: Akdeniz Bölgesi

Şehir merkezi ile arasındaki mesafe ne kadar: Yaklaşık 40 km

Mersin İlimizdeki Çocak dere vadisinde bulunan Koca Katran Ağacı 625 yaşındadır. Bu ağacın boy uzunluğunun  40 metre,çevresi 7,5 metre çapı ise 2,45 metre olduğu bilinir.

Eğimli olan ilimiz  mersinde bulunan bu ağaç Akdeniz ormanların içerinde heybetli bir görüntüsüyle dimdik ayakta durmaktadır. Ağacın olduğu yere doğru yola çıktığımızda dik bir yamaç üzerinde heybetli bir sedir ağacına şahit olabiliyoruz. Bu ağaca doğru yaklaştığımızda ise yanında bir levha gözümüze ilişmektedir. Bu levha anıt ağacın kimliğidir. Bu levha üzerinde bu ağaç ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. buraya gelen ziyaretçiler bir rehbere gerek duymadan levha üzerindeki bilgilerle anıt ağacı hakkında bilgi sahibi olabiliyor.

Sonuç olarak Mersin ilimizde bulunan bu anıt ağacı tarihteki bir sürü olaya tanıklık etiğini hayal edebiliriz. Bu koca ağacın dili olsaydı konuşur. Bize tarihte çok şey anlatırdı. Siz de bu ağacı ziyarette geldiğinizde bize hak verip bunları aklınızda geçirirsiniz.

Koca Katran Anıt Ağacı
Koca Katran Anıt Ağacı

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz