Mersin Koca Katran Anıt Ağacı Nerede, Nasıl Gidilir?

Mersin İlimizdeki Çocak dere vadisinde bulunan Koca Katran Ağacı 625 yaşındadır. Bu ağacın boy uzunluğunun  40 metre,çevresi 7,5 metre çapı ise 2,45 metre olduğu bilinir.

Mersin Koca Katran Anıt Ağacı

Eğimli olan ilimiz  mersinde bulunan bu ağaç Akdeniz ormanların içerinde heybetli bir görüntüsüyle dimdik ayakta durmaktadır. Ağacın olduğu yere doğru yola çıktığımızda dik bir yamaç üzerinde heybetli bir sedir ağacına şahit olabiliyoruz. Bu ağaca doğru yaklaştığımızda ise yanında bir levha gözümüze ilişmektedir. Bu levha anıt ağacın kimliğidir. Bu levha üzerinde bu ağaç ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. buraya gelen ziyaretçiler bir rehbere gerek duymadan levha üzerindeki bilgilerle anıt ağacı hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Sonuç olarak Mersin ilimizde bulunan bu anıt ağacı tarihteki bir sürü olaya tanıklık etiğini hayal edebiliriz. Bu koca ağacın dili olsaydı konuşur. Bize tarihte çok şey anlatırdı. Siz de bu ağacı ziyarette geldiğinizde bize hak verip bunları aklınızda geçirirsiniz.

Mersin Koca Katran Anıt Ağacı Nerede?

Koca Katran Anıt Ağacı, Mersin İlimizdeki Çocak dere vadisinde bulunur.

Mersin Koca Katran Anıt Ağacı Nasıl Gidilir?

Çocak Dere vadisinde bulunan bu ağaca ulaşmak için Tırtar köyüne gelip buradan batıya dönülüp Dümbelek düzlüğüne çıkılır. Buradan demir kapılı geçit noktasına ulaşılır. Buradan 20 km ilerledikten sonra Tekedağ yangın gözetleme kulesini geçerek anıt ağaca ulaşılır.

Koca Katran Anıt Ağacı
Koca Katran Anıt Ağacı

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here