Kosova Gezi Rehberi
Kosova Gezi Rehberi

Kosova, resmî adıyla Kosova Cumhuriyeti, yaklaşık 1,8 milyon nüfusuyla Balkanlarda bulunan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Uzun yıllar işgalle maruz kalan Kosova, 2008 yıllında bağımsızlığını ilan etmiştir.

Göz at ;

  1. Priştine Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Kosova Nerede?
  3. Kosova’da Gezilecek 10 Yer
  4. Kosova Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Bu ülke uzun yıllar Osmanlı egemenliğinde kaldığı için günümüzde burada çok sayıda Müslüman nüfus bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu yerleri gezip görün işte o yerler…

Priştine

Priştine, Kosova’nın başkenti ve en büyük şehridir. Aynı zamanda en gelişmiş ve turistik kentidir. Burada gezilip görülecek çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse Saat kulesi, Skanderbeg meydanı, Kosova Ulusal Kütüphanesi, Sultan Fatih Camii, Newborn anıtı, Kosova Hükumet Binası ve Kosova Ulusal Müzesi gibi turistik yerleri gezip görmeden geri dönmeyiniz.

Prizren

Kosova’nın güneybatısında yer alan Prizren, Makedonya ve Arnavutluk sınırındaki Şar Dağları’nın eteklerinde bulunan bir tarihi kenttir. Yaklaşık 185 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 2. kentidir. Ülkede en çok Türk’ün yaşadığı bölgedir. Buraya gittiğinizde sanki normal bir Anadolu kentine gelmiş gibi oluyorsunuz. Burada gezilip görülecek birçok turistik yapı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse Taş Köprü, Prizren Kalesi, Sinan Paşa Camii, Cuma Camii ve Şadırvan gibi turistik yapıları gezip görmeden geri dönmeyiniz.

Germia Parkı

Ülkenin başkenti Priştine’nin kuzey doğusunda yer alan Germia Parkı, 62 kilometrekarelik bir alan kaplayan harika bir parktır. Park bünyesinde çok sayıda bitki ve hayvan türü hayat bulmaktadır. Parkın ortasında muazzam güzellikte bir gölet bulunmaktadır. Yaz aylarında dinlenip huzur bulmak için çok sayıda kişi buraya akın etmektedir. Piknik yapmak için ülkenin en güzel yerlerinden biridir. Buraya yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Deravica Dağı

Ülkenin batısında yer alan Deravica, 2.656 m yüksekliğiyle ülkenin en yüksek dağıdır. Bu dağ, manzarası ve bakir doğasıyla bölgeye oldukça farklı bir renk katmaktadır. Bu dağ ve çevresi kampçıların, dağcıların ve trekking sevenlerin sıkça tercih ettiği bir bölgedir. Sizin de yolunuz düşerse harika doğa eşliğinde yürüyüş yapıp muazzam fotoğraf kareleri çekebilirsiniz. Bu dağı gezip görmek için yıl boyunca çok sayıda kişi ziyaret etmektedir.

Gazivoda Gölü

Sırbistan ve Kosova sınırında yer alan Gazivoda Gölü,  11,9 km²’lik alanıyla ülkenin en büyük gölüdür. Bu göl; 24 km uzunluğunda, 1,1 km genişliğinde ve ortalama 105 m derinliğinde bulunan harika bir göldür. Bu göl, başkent  Priştine’ye 2 buçuk saat uzaklıktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu gölü ziyaret etmelisiniz. Gölün çevresinde harika doğal güzellik alanları bulunmaktadır. Buraya gelip keyifli bir gezi yaşayabilirsiniz. 

Radavc Mağarası

Pejë (İpek) şehrine yaklaşık 10 km uzaklıkta yer alan Radavc Mağarası, ülkenin en popüler ve aynı zamanda en büyük mağarasıdır. Aynı isimle anılan köyde bulunmaktadır. Bu köy Makedonya sınırında yaklaşık 12 km uzaklıkta bulunmaktadır. Mağaranın içerisinde harika havuzlar bulunmaktadır. Yine 3 m derinliğinde küçük göletler bulunmaktadır. Mağara içerisinde oluşan sarkıt, dikit ve sütunlar oldukça etkileyicidir. Buraya yolunuz düşerse bu muazzam güzellikteki mağarayı ziyaret edin derim.

Mirusha Şelalesi

Ülkenin merkezindeki Klina kasabasında yer alan Mirusha Şelalesi, Başkent  Priştine’ye 1 saat 30 dakika uzaklıktadır. Bu şelale, 12 farklı kademeden oluşmaktadır. Bu kademelerin en yüksek noktası 22 metre yükseklikte oluşmaktadır. Bu harika şelale, aktığı bölgede çok sayıda mağara ve kanyonlar meydana getirmiştir. Muazzam bir güzelliği olan bu şelalenin karşısına geçip harika fotoğraf kareleri çekebilirsiniz. Bu ülkede en çok ziyaret edilen bir noktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim. Çünkü burada huzur bulmak gerçekten çok kolay.

Rugova Kanyonu

Kosova’nın Pec kentinin Karadağ sınırı yakınında yer alan Rugova Kanyonu, 25 km uzunluğa ve yaklaşık 1000 metre derinliği ile Avrupa’nın en uzun ve en derin kanyonları arasında bulunmaktadır. Burası 1985 yılında ulusal doğal miras ilan edilmiştir. Kanyonda harika doğal güzellikler bulunmaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte en az bir yarım gün ayırıp kanyonun harika güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Burada nefes kesen manzara karşısında harika fotoğraf kareleri yakalayın derim.

Brezovica Kayak Merkezi

Kosova’nın güneyinde bulunan  Brezoviça Kayak Merkezi, yılın üç mevsiminde kayak keyfi yapabiliyorsunuz. Yakın tarihte yapılan çalışmalarla Balkanların en modern ve en güzel kayak merkezi olarak hizmet vermektedir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip kışın içinizi ısıtabilirsiniz. Buraya uygun fiyatta ve vizesiz bir şekilde gidebilirsiniz.

10  Peç Patrikhanesi Manastırı

Pec şehri yakınlarında yer alan Peç Patrikhanesi veya diğer isimiyle Peç Patrikhanesi Manastırı, 13. ve 14. yüzyıllarda inşa edilen Orta Çağ Sırp Ortodoks manastırıdır. Burada birbirinden ilginç dört kilise bulunur. Bu kiliselerin mimari yapıları oldukça dikkat çekicidir. Aynı zamanda bu yapı, ülkenin başpiskoposluk merkezidir. Bu dini yapı, 1947 yıllında UNESCO Dünya Mirası listesine dahil edilmiştir. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka bu yapıyı ziyaret edin derim. 


Bunlar dışında Kosova hakkındaki genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;
Kosova Bayrağı
Kosova Bayrağı

Nüfus: 1,816 milyon

Başkent: Priştine

Resmi Dilleri: Arnavutça, Sırpça

Para Birimi: Euro

Bulunduğu Kıta: Avrupa

Kuruluş Tarihi: 2008

 

Ne Zaman Gidilir: Ilıman karasal bir iklimin hakim olduğu Kosova’da kışlar soğuk ve karlı, yazlar ise sıcak geçmektedir. Bundan dolayı ülkeyi ziyaret etmek için en ideal zaman Mayıs ve eylül ayları arasıdır.

Vize Durumu: Kosova Ülkesi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize istememektedir. Kosova ülkesine İstanbul çıkışlı uçuşlar bulunmaktadır.

Kosova Nerede, Nasıl Gidilir
Kosova Nerede, Nasıl Gidilir

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here