Küçük Ayasofya Camii İstanbul

İstanbul’un Fatih İlçesinin Küçük Ayasofya semtinde bulunur. Bu yapı 527-536 yılları arasında Bizans İmparatoru I. Jüstinyen ve karısı tarafında bir kilise olarak inşa edilmiştir. Kilise ismi ise Aya Sergios ve Bachos Kilisesi olarak bilinir. Uzun yıllar burası kilise olarak hizmet etmiştir.

Küçük Ayasofya Camii

İstanbul Küçük Ayasofya Camii

İstanbul fethedildikten sonra burası Osmanlı devletinin eline geçmiştir. 1497 yıllında 2. Beyazıt burada bir medrese inşa eder. Bu kiliseyi de camiye çevirir.  İlimizin en görkemli yapılarından biridir. İsmi de burada gelmektedir. Cami süslemeleri ve mimarisi ile dikkat çekmektedir. Camide 18 kemer bulunur.  Cami 1648-1763 yılları arasında büyük bir depremle hasar görmüştür. Cumhuriyet döneminde ise 1936-38 ve 1955 senesinde büyük bir onarımdan geçmiştir. İbate açık olan camini bahçesinde zaman zaman  Kamelya ve el sanatları sergisi yapılır.

Fatih Küçük Ayasofya Camii Nerede Nasıl Gidilir?

Küçük Ayasofya Camisi Nerede?

Küçük Ayasofya Camii, İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Küçük Ayasofya Mahallesinde bulunur.

Küçük Ayasofya Camii Nasıl Gidilir?

Küçük Ayasofya Camisi’ne toplu taşıma araçları ile ulaşmak için Yenikapı Feribot yönüne ve Sultan Ahmet Camisi’ne giden toplu taşıma araçlarını kullanmamız gerekmektedir. Ayrıca Eminönü’nden kalkan otobüsler ile de ulaşabilirsiniz. Şahsi aracınız ile ulaşmak için ise Sultanahmet tabelalarını takip etmeniz gerekmektedir.

İstanbul Küçük Ayasofya Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here