Kulp Nerede

Kulp ilçesi Diyarbakır şehrimize bağlı 17 ilçesinden biridir. Şehrimize uzaklığı 134 km uzaklıktadır. İlimize en uzak ilçesidir.

Diyarbakır’ın İlçeleri

Kulp ilçemizin eski adı Baş kale anlamında kullanılan Pasur’dur. Kulp ilçesinde kırmızı renkli ‘terra rosa’ olarak ta bilinen toprak türü ve ilçenin dağ eteğinin üzerinde olması sebebiyle Peya Sor (Pasûr) ismiyle anılır.  Daha sonra Kulp ismini almıştır. Kulp ismi ise bölgede Kulpo adlı bir derebeyinden almıştır.

Kulp

Kulp yöresi kışları çok sert geçmektedir. ilçemizde yaşayan halk genelde tarım ve hayvancılıkla uğraşılır. aynı zamanda ilçemiz deprem kuşağı bölgesindedir.

Kulp Nerede

Kulp ilçemiz tarihi çok geçmişe dayanmaktadır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmaktadır. Burada birçok tarihi kalıntı görmek mümkündür. ilçe merkezine bağlı 50 köy ve 120 mezra bulunur.

Kulp-Diyarbakır

Kulp Gezi Rehberi

Kafrum Kalesi, Kanikan köyü mağaraları, Cıkse ve Keleyi Ulya Kaleleri, Kulp Çayı üzerindeki bugüne kadar çözülmemiş çivi yazılı Büyükkaya ile Badıkan mıntıkasındaki İmam-ı Gazali türbesi görülebilecek yerler arasındadır. Ayrıca içlimize bağlı İnkaya köyü de gezilip görülmesi gereken bir yerdir. İlçemiz birçok medeniyetin izi görülür.  İlçemize yolunuz düşerse bu tarihi yapıları ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Kulp Hangi Şehirde

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here