Kuzey Kore Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır? sorularına cevap bulmak için bu yazıyı yazmaya karar verdik. Umarım kafanızda oluşan sorulara cevap vermek mahiyetinde yararlı bir yazı olur.

Göz at ;

 1. Pyongyang Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Kuzey Kore’de İnsanı Hayret Ettiren 10 Yasak
 3. Kuzey Kore’de Gezilecek 10 Yer
 4. Kuzey Kore Nerede?
 5. Kuzey Kore’nin başkenti, şehirleri ve bölgeleri
 6. Kuzey Kore Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Doğu Asya’da yer alan Kore Yarımadası üzerinde bulunan Kuzey Kore’ye gitmek için vize almanız gerekir. Buraya seyahat edecek Türk Vatandaşları, pasaport rengine bakılmaksızın bütün pasaport sahipleri vize almak zorundadır. Fakat Diplomatik pasaport sahipleri için biraz ayrıcalık tanıyabiliyorlar. Şimdi Kuzey Kore Vizesi için gerekli aşamaları başlıklar halinde vermek istiyorum. Şöyle ki;

1-Kuzey Kore Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Kuzey Kore Vizesi almak için ilk başta randevu almanız gerekir. Daha sonra sizden istenen evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayıp konsolosluk veya elçilik üzerinde başvurunuzu yapabilirsiniz. İşte Kuzey Kore için istenen evraklar…

 1. Kuzey Kore Vize Başvuru Formu
 2. Pasaport
 3.  2 adet biyometrik fotoğraf
 4. Başvuru Formu
 5. Dilekçe
 6. Son 4 Aylık Maaş Bordrosu
 7. Davetiye
 8. Otel rezervasyonu
 9. Uçak bileti
 10. Seyahat Sağlık Sigortası
 11. Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 12. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 13. Faaliyet Belgesi fotokopisi
 14. Vergi Levhası fotokopisi
 15. İmza Sirküleri fotokopisi
 16. Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 17. Şirket banka hesap dökümleri

2-Kuzey Kore’nin Türkiye’deki Elçilik ve Konsolosluk Adresleri

Türkiye ile Kuzey Kore arasında ilişkiler oldukça sınırlıdır. Zaten Kuzey Kore Dünyaya açılmayan kapalı bir ülke konumundadır. İlk kez 15 Ocak 2001 tarihinde  Büyükelçi düzeyinde diplomatik ilişki kurduklarını duyurdular. Buraya vize almak için yetkili acenteler aracılığıyla vizenizi alabilirsiniz.

3-Kuzey Kore Vize Ücreti Ne Kadar?

Kuzey Kore vize ücreti, vize türüne ve döneme göre değişebilmektedir. Bu nedenle herhangi bir fiyat vermemiz doğru değil. Çünkü her dönem farklı bir ücretle karşılaşabiliyorsunuz. Vize alacağınız zaman anlaştığınız acente iletişim halinde olup ücreti burada net olarak anlayabilirsiniz.

4-Kuzey Kore Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kuzey Kore Vizesi, ortalama 7 iş günü içerinde çıkmaktadır. Fakat bu süre bazen daha da çok uzamaktadır. İstenen evrakların eksik olması veya eksik ve hatalı doldurması gibi sebepler bu süreyi uzayabilmektedir.

5-Kuzey Kore Vize Başvuru Formu

Kuzey Kore başvuru formunu eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurup diğer evraklarla birlikte acenteye teslim onlar sizin adınıza başvuru yapabiliyor. Bu formu o kurumlar tarafında dolduruyorlar. Sadece gidip bilgilerinizi kontrol edip imzalasınız kafidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here