PAYLAŞ
Lale Müzesi İstanbul

Lale Müzesi İstanbul ilimizin Sarıyer ilçesinde bulunan Emirgan korusu sınırlarında bulunur. Bu koruda bulunan eski at ahırları olarak adlandırılan yapı kompleksinde yer almaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Lale Müzesi 2015yılında Emirgan Korusu’nda hizmete açıldı.

İstanbul boğaz kıyısında yaklaşık 47 hektarlık bir alanda kurulan bu koru sırtlar ve yamaçlar üzerinde yayılmıştır. Çevresini yüksek duvarlar örülmüştür. Koru tarih boyunca birçok kez el değiştirmiştir. 17. Yüzyılda Osmanlı Padişahı 4. Murat burayı İranlı Emir Güne Hediye etmişti. Daha önce burası Feridun bahçesi olarak bilinse de bu hediyeden sonra Emirgan Korusu olarak bilindi. 19 . yüzyılda Osmanlı Padişahı Abdülaziz burayı Mısır Hıdivi İsmail Paşa’ya verilmiştir. 1871-78 yılları arasında buraya 3 köşk yapıldı. Bu köşkler şunlardır: Sarı köşk, pembe köşk Beyaz Köşk. 1940 yıllından itibaren ise burası kamulaştırılma yapıldı. O dönemin İstanbul Belediye başkanı Lütfi Kırdar’ın girişimi ile burası park yapıldı.

İstanbul’a Lale Müzesi

Lale Türk kültürün en önemli sembollerinden biridir. Çoğu kişi lalenin lale devri ile birlikte kültürümüze girdiğini bilir. Oysa bu tamamen yanlış bir bilgidir. Çünkü Orta Asya’da yaşayan Türklerin kılıçlarından ve çeşitli araç gereçlerine baktığımızda lale figürünü görebiliyoruz. Daha sonra Osmanlı Devletinde bir dönem bir devir olarak bildiğimiz lale devrinde birçok lale bahçesi oldu. Fakat daha sonra tekrar azaldı.

İstanbul’a Lale Müzesi

2013 yıllında İstanbul Büyükşehir belediyesi ve Lale Vakfı girişimi ile burada bir Lale Müzesi inşa edildi. Bu müze Ülkemizde ilk dünyada ikinci lale müzesidir. Bu nedenle çok önemli bir yere sahiptir. buraya yerli ve yabancı birçok turistin akın ettiği bir yerdir.

Lale Müzesi Nerede

Müzede iki sergi salonu bulunuyor, birinde lale ile ilgili tarihi eserler sergileniyor diğer salon ise sergiler için ayrılmış. Tekstil, metal, ahşap, çini gibi eserlerin lale motifli olanlarından güzel ama başlangıç seviyesinde bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Müzede lalelerin yetişme safahası bulunur. Lale ile ilgili resim çalışmaları bulunur. Lalenin yetişme evrelerini üç boyutlu araçlarla gösterilmektedir. Ayrıca burada Lale ile hediyelik eşyalar bulunur. Bu müzeyi gelip gezdikten sonra bu hediyelik eşyalardan birini alabilirsiniz.  Bunun dışında  burada bulanan Emirgan parkında 2006 yıllından itibaren ise burada her Nisan ayında Lale Festivali yapılmaktadır. Yolunuz düşerse ülkemizde tek olan bu müzeyi ziyaret etmelisiniz.

Lale Bahçesi

Nerede: Emirgan Mahallesi Koruyolu Caddesi No:1, 34467 Sarıyer/İstanbul

Ziyaret Saat ve Günleri: Müze pazartesi günleri ve özel günlerde kapalıdır. Bunun dışında hergün 10:00-18:00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

Ücret: Giriş 5 tl’dir.

Nasıl Gidilir: Toplu taşıma araçları ile rahtalıkla ulaşabilirsiniz. Buraya giden İETT otobüs hatları şunlardır.

EL2 EMİRGAN – 4.LEVEND METRO

22 İSTİNYE DEREİÇİ – KABATAŞ

40T İSTİNYE DEREİÇİ-TAKSİM

59RH RUMELİHİSARÜSTÜ-İSTİNYE-HACIOSMAN METRO

22RE FATİH SULTAN MEHMET – KABATAŞ

42T BAHÇEKÖY-TAKSİM

25E SARIYER – KABATAŞ

40 RUMELİFENERİ – GARİPÇE – TAKSİM

Lale Müzesi İstanbul

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz