Laleli Camii

İstanbul ilimizin Fatih ilçesine bağlı Laleli semtinde bulunur. Laleli cami burada bulunan Külliyenin bir parçasıdır. Külliye; Cami, imaret, çeşme, sebil, muvakkithane, türbe, han, medrese, dükkanlar ve görevli konutlarından oluşur. Bu külliye son padişahları tarafında yapılan son külliyedir. Bu nedenle önemli bir yere sahiptir. Fatih gezi listenizde burası da olması gerekir.

Laleli Camisi

İstanbul Laleli Camii

Cami  1760 yılında dönemin padişahı 3 Mustafa zamanında yapılmış 1763 yıllında ibadette açılmıştır. Caminin adı 3. Mustafa’nın velisi saydığı Laleli Baba’nın ismini bu ibadethaneye vermesinden gelir. Caminin mimarı Tahir Mehmet Ağa’dır. Ancak dönemin ünlü mimarı Hacı Ahmet Ağa’nın da etkisi bulunur.

Laleli Camisi avlu girişi

Barok üslupta yapılan cami kare ve mihrap çıkıntılıdır. Ana kubbe 8 sütunda oluşur. Çevresi ise 6 yarım kubbeden oluşur. Kubbenin dış çapı 12,5 metre ve kubbenin dış yüksekliği ise 24,5 metredir. Caminin hünkâr mahfeli solda yer alır. İç avlu 14 sütuna dayalı olup 18 kubbenin altındadır. Tek şerefeli iki minaresi bulunur. Avlusunda ise bir şadırvan bulunur. Şadırvan 8 sütunludur.

Laleli Camisi içi

Caminin yanında III.Mustafa Türbesinde padişah III. Mustafa ve oğlu III. Selim’in mezarları bulunur. buraya yolunuz düşerse mutlaka bu yapıları ziyaret etmeye gelmelisiniz.

Laleli Cami iç görünümü

Laleli Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

Laleli Camisi İstanbul ilimizin Fatih ilçesine bağlı Laleli semtinde bulunur. Laleli semtine İstanbul’un her noktasından kolaylıkla ulaşım mümkündür. Laleli’ye ulaşmak için Kabataş-Zeytinburnu tramvay hattını veya Taksim’den kalkan otobüs ve dolmuşları kullanabilirsiniz. Cami semtin merkezinde bulunur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here