Lübbey Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?
Lübbey Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

İzmir‘in Ödemiş ilçesine bağlı Lübbey Köyü, ülkemizin en ilginç köylerden biridir. Fakat doğa ve fotoğraf tutkunların mutlaka görmesi geren bir yerdir.

İzmir‘in Ödemiş ilçesine 13 km uzaklıktaki Lübbey, “satılık köy”, “terk edilmiş kartal yuvası”, “efe ve zeybeklerin korunağı”, “hikayesi olan köy”, “eşkıya sığınağı” ve ”Zamana yenik düşen köy” isimlendirmeler almıştır.

Bu köy 1950 yıllına kadar sıradan bir köydü. Burada bir köy kahvesi, minaresiz cami ve 130 hane bulunuyordu. Buraya elektriğin gelmemesi sonucunda yavaş yavaş göçler başlandı. Günümüzde sadece 5 hane sağlam olarak kalmıştır. 5 hanede yaşayan insanları toplasan 10 kişi ya var ya da yoktur. Bunların çoğu da yaşlıdır. Yaz aylarında ise 3-4 hane yaylaya gider. 2-3 Kişi burada kalır. Tabiri caizse köyde in cin top oynuyor.

Denizden yaklaşık 500 metre yükseklikte ve Bozdağlar’ın eteğinde yer alan Lübbey Köyü, Eski bir Türkmen köyüdür. Burada yapılan evlerin çoğu yıkılmış harap durumdadır. Buraya gelen fotoğraf tutkunları harika görseller yakalamaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu köyü ziyaret edin derim.

Lübbey Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Lübbey Köyü, İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı bir köydür. Ödemiş ilçe merkezine yaklaşık 13 km uzaklıkta bulunur. Buraya ulaşmak için şahsi aracınızla Ödemiş merkezden kuzey yönünde giderken Ortaköy ve Üzümlü köylerini takip ederek Çamyayla Köyü’ne ulaşıp burada tabelalar yardımıyla köye ulaşmış olacaksınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here