Lübnan Gezi Rehberi
Lübnan Gezi Rehberi

Yaklaşık 6 milyon nüfusuyla Doğu Akdeniz kıyısında yer alan Lübnan, Bir Orta Doğu ve Arap ülkesidir.  Kuzeyinde ve doğusunda Suriye, güneyinde İsrail ile komşudur. Sınırları içerisinde çöl olmayan tek Asya ülkesidir. Kadim bir ülke olan Lübnan’ın tarihi çok eskiye dayanmaktadır.

Göz at ;

  1. Beyrut Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Lübnan’da Gezilecek 10 Yer
  3. Lübnan Nerede?
  4. Lübnan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Lübnan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Bu nedenle hakkında en fazla kitap yazılan ülke konumundadır. Biraz Orta Doğu, biraz Arap, biraz Akdeniz ve biraz da Avrupa tarzında yaşayan renkli bir ülkedir. Ülkede Lübnan nüfusundan çok yabancı nüfus yaşamaktadır. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Bu yerlerden en gözde olan 10 tanesini sizler için belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte O yerler….

Beyrut

Beyrut, Lübnan’ın başkenti ve 1,5 milyon nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Bu şehir tarih boyunca tam 7 kez yıkılıp yeniden inşa edilmiştir. Bu yönüyle Phoenix’e benzetiliyor. Şehrin tarihi yaklaşık 500 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Tarih boyunca başta Bizans, Roma ve Osmanlı gibi medeniyetler olmak üzere birçok farklı medeniyet ve uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Oldukça kadim bir kent olan Beyrut’da gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Bölgede en çok ziyaret edilen şehirdir. Bu nedenle Doğu’nun Paris’i olarak bilinir. Buraya yolunuz düşerse Sursock Müzesi, René Moawad Bahçesi, Solider Meydanı, Güvercin Kayaları, Hamra Caddesi, Aziz George Yunan Ortodoks Kilisesi, Beyrut Ulusal Müzesi, El Ömer Camii, Yıldız Meydanı, Monot Caddesi, Corniche, Eski Saat Kulesi ve Büyük Saray gibi turistik yapıları mutlaka gezip görün.

Sur

Lübnan’ın Akdeniz kıyısında yer alan Sur, önemli bir liman şehridir. İlk olarak ada üzerinde kurulan bu kent, daha sonra dolgu ile anakaraya bağlanmıştır. Günümüzde yarımada üzerinde bulunur. Başkent Beyrut’a yaklaşık 83 km uzaklıkta bulunur. Bu şehrin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Büyük İskender  döneminde bölgenin en güzel ve en popüler şehriydi. Günümüzde şehrin her noktasında tarihi bir kalıntı görmek mümkündür. Burada yapılan kazılarda ortaya çıkan hipodrom, bugüne kadar ortaya çıkarılan en büyük hipodrom olarak tarihe geçmiştir. Günümüzde UNESCO tarafında koruma altına alınan bu tarihi kenti mutlaka ziyaret edin.

Fakra

Başkent Beyrut’a yaklaşık 55 km uzaklıkta yer alan Fakra, 1550 metre yükseklikte yer alan bir Roma Antik kentidir. Burada Görkemli tapınak, sütun, anıt, anıt mezar gibi birçok tarihi kalıntı bulunur. Burada yapılan kazılarda ortaya çok sayıda tarihi kalıntı çıkmıştır. Buraya yolunuz düşerse bu tarihi kenti mutlaka ziyaret edin derim. Tarihi kalıntılar dışında doğal güzellikleriyle de bilinir.

Sidon

Lübnan’ın başkenti Beyrut’un güneyinde Akdeniz sahilinde yer alan Sidon ya da diğer ismiyle Sayda, 200 bin nüfusuyla Antik Çağda kalma önemli bir Fenike şehridir. Burada çok sayıda tarihi yapı bulunur. Fakat şehre gittiğinizde ilk olarak gözünüze çarpan Sidon Kalesidir. Bu kale 13. yüzyılda bir adacık üzerinde inşa edilmiştir. Günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşılmıştır. Yine 13. yüzyılda inşa edilen kilise daha sonra camiye çevirilen Ömer Camisi gelmektedir. Bunları 1721 yıllında inşa edilen Osmanlı Sarayı, Eshmon Tapınağı, Khan el Franj(Kervansaray) ve Sidon Sabun Müzesi takip eder. Buraya yolunuz düşerse bu yapıları mutlaka ziyaret edin.

Biblos

Başkent Beyrut’un 35 km kuzeyinde yer alan Biblos veya diğer adıyla Baalbek, antik bir Fenike liman kentidir. Tarihi tam olarak bilinmese de yaklaşık 7000 yıl öncesine dayandırılmaktadır. Bu şehri asıl ilginç ve popüler kılan ise İncil’e ismini veren yer olarak bilinmesidir. Bu şehir asırlar boyunca Asur, Mısır, Yunan, Roma, Arap ve Osmanlı gibi uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Burada yer alan tarihi yapılar milattan önce 4000 ile 5000 yıl öncesine dayanmaktadır. Jüpiter’in bilinen tek tapınağı güneşin şehri olan Baalbek’te bulunur.  Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu şehri gezin derim.

Harissa

Başkent Beyrut’a 20 km uzaklıkta yer alan Harissa, Hristiyan halkın yaşadığı bir dağ köyüdür. Bu köy, Deniz seviyesinden yaklaşık 650 metre yükseklikte bulunur. Bu köyü popüler ve ilginç kılan köyde inşa edilen kilise ve heykeldir. 15 ton bronzdan yapılan ve 64 metre yüksekliğine sahip Ana Meryem Heykeli kesinlikle görülmeye değerdir. Bunun yanında buraya çıkıp şehrin harika manzarasını izleyebilirsiniz. Buraya teleferikle ulaşabilirsiniz. Bana göre mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Trablusşam

Başkent Beyrut’un 85 km kuzeyinde yer alan Trablusşam, yaklaşık 500 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 2. kentidir. Şehrin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Bu nedenle şehirde birçok tarihi yapı bulunur. Burada yaklaşık 150 tane medrese bulunur. Bunun dışında yine birçok cami, kale, kervansaray, çarşı, anıt ve diğer tarihi yapılar bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu yapıları mutlaka gezin. Şehirde ayrılmadan önce buraya özgü renkli sabunları satın alabilirsiniz. Yine burada Türk kahvesi içebilirsiniz. Yemekleri de oldukça harikadır.

Bekaa Vadisi

Golan Tepeleri’nin eteklerinde yer alan Bekaa Vadisi, genişliği 20 km, uzunluğu ise 200 km olan harika bir vadidir. Başkent Beyrut’a yaklaşık 75 km uzaklıkta bulunan bir yerdir. Bu Vadi oldukça popüler olup harika manzaralara şahit olabilirsiniz. Bu vadi içerisinde Ermenilere ait Anjarı yerleşim yerine de mutlaka uğrayın. Bunun dışında yine birçok tarihi yerleşim yeri bulunmaktadır. Bu yerlere de uğramayı unutmayın.

9  Lübnan Dağları

Suriye-Lübnan sınırı boyunca uzanan Lübnan Dağları, ülkenin yaz ve kış turizmine destek veren önemli yerlerdir. Buraya kış aylarında gelip doyasıya kayak keyfi yaparken yaz aylarında şehrin sıcaklığında ve gürültüsünden kaçıp burada bulunan yaylalara gelip huzur bulabilirsiniz. Bu dağlar ülkeye farklı bir tat ve renk katmaktadır.

10  Jeita Mağarası

Başkent Beyrut’un 18 km kuzeyindeki Nahr El Kalb Vadisi’nde yer alan Jeita Mağarası, yaklaşık 9 km uzunluğunda bulunan karstik oluşumlu bir mağaradır. Bu mağara iki katlıdır. Alt katı 1836 yıllında üst kattı ise 1958 yıllında keşfedilmiştir. Fakat bu mağaranın oluşumu milyonlar öncesine dayanmaktadır. Bugüne kadar gördüğünüz ve duyduğunuz bütün mağaraları unutun. Çünkü bu mağara, bugüne kadar gördüğünüz hiçbir mağaraya benzememektedir. Buraya geldiğinizde kendinizi bir masal kitabında fırlamış veya bir film setinde gibi hissediyorsunuz. Bugüne kadar keşfedilmiş en güzel mağara diyebiliriz. İçinde oluşan sarkıt ve dikitlere kesinlikle hayran kalıyorsunuz. Üst katında yürüyerek gezebilirsiniz. Ama alt katında sandallara binip geziyorsunuz. Burada fotoğraf çekmek kesinlikle yasak bu nedenle girişte bütün elektronik araçlarınız elinizde alınıyor. Dünya da ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Bu mağara anlatılmaz kesinlikle yaşanılır. Ayrıca mağaradaki su kaynağı ülkenin su ihtiyacını beşte birini karşılıyor.


Bunlar dışında Lübanan hakkında merak edilenleri bir liste haline getirdik. İşte o liste…

Lübnan Bayrağı

Nüfus: 5.988.153

Başkent: Beyrut

Resmi Dili: Arapça

Para Birimi: Lübnan Lirası

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 1 Eylül 1920

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri: Beyrut, Baalbeck, Saida

Saat Farkı: Lübnan ile Türkiye arasında saat farkı bulunmamaktadır.

Vize Durumu: Buraya yapılan süresi 90 günü aşmayan seyahatlerde vize istenmiyor.

Ne zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi  Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarıdır.

Ne Yenir: Buraya özgü dünyaca popüler yemekler Kıbbeh, Labneh makbus ve Tabouleh yenilebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here