Mayotte'de Gezilecek 10 Yer
Mayotte'de Gezilecek 10 Yer

Mayotte, yaklaşık 246 bin nüfusuyla Afrika kıtasında yer alan bir ada ülkesidir. Mozambik Kanalı’nın kuzey bitim noktasında, Mozambik’in açıklarında, Hint Okyanusu’nun batı, Madagaskar’ın ise kuzeybatısında bulunur. Burada gezilip görülecek birçok doğal güzellik alanı bulunur. Bu ülke uzun süredir Fransızlara bağlı bir bölgedir. Şimdi burada gezilip görülmesi gereken 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Mamoudzou

Mamoudzou, Fransız denizaşırı toprağı Mayotte’nin başkenti ve yaklaşık 7 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 2. şehridir. Burada gezilip görülecek birçok doğal güzellik alanı ve tarihi yapılar bulunmaktadır. Ülkede en çok turist çeken şehirlerden biridir. Ülkeyi gerçek anlamda keşfetmek isteyenler için ilk gezi rotası burası olmalıdır. Buraya yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte güzel bir seyahat yapabilirsiniz.

Dzaoudzi

Petite-Terre adasında yer alan Dzaoudzi, ziyaret edilmesi gereken bir kenttir. Burada yaklaşık 15 bin kişi yaşamaktadır. Bu şehir, 1977 yıllına kadar Mayotte’nin başkenti olarak kalmıştır. Burada gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu şehri ziyaret edin.

Dziani Gölü

Petite-Terre adasında yer alan Dziani Gölü, 18 hektarlık alanıyla ülkenin en popüler gölüdür. Bu gölün ortalama derinliği 5,3 metredir. Bu göl üzerinde çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır. Buraya gelip tekne ile tur atıp göl üzerinde ve çevresindeki güzellikleri keşfedebilirsiniz.

Tahiti Plajı

Mayotte’de yer alan Tahiti Plajı, gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Burada deniz, kum, güneş ve eğlencenin doruğunu yaşayabilirsiniz. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip keyifli bir tatil imkanını yaşayabilirsiniz.

Petite-Terre

Ülkenin batısında yer alan Petite-Terre, 10,95 km²’lik alanıyla ziyaret edilmesi gereken bir tatil adasıdır. Bu ada üzerinde birçok plaj, doğa güzellik alanı ve tarihi yapılar bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse ilk ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. Oldukça popüler bir tatil adası olup yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır.

Saziley Milli Parkı

Saziley Milli Parkı, 1991 yıllında kurulan bir park alanıdır. Bu park içerisinde çok sayıda hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Buraya gelip birçok hayvanı doğal yaşam alanlarında ziyaret edebilirsiniz. Ülkenin en popüler parkıdır. Buraya gelirseniz mutlaka bu adayı keşfedin derim.

Choungui Dağı

Komor adalar batı arasında yer alan Choungui Dağı, 594 m yüksekliğiyle ülkenin en yüksek 2. dağıdır. Burada bulunan kuş alanlarında birçok yeni kuş türünü keşfedebilirsiniz. Yine tırmanmak için oldukça uygun bir adrestir. Buraya gelip sevdiklerinizle birlikte nefes kesen manzarasını keşfedebilirsiniz. 

Mayotte Lagünü

Mayotte Lagünü, ülkenin en güzel turistik alanlarından biridir. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir. Buraya gelip ülkenin berrak sularında yüzüp ve burada dalış yapıp sualtı zenginliğini keşfedebilirsiniz. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfini yaşayabilirsiniz.

Bandrele Tuz Ecomuseum

Ülkenin güneydoğusundaki Bandrele şehrinde yer alan Bandrele Tuz Ecomuseum, ziyaret edilmesi gereken harika bir yerdir. Burada kadınlar tarafında tuz üretilmektedir. Hatta bu kadınlara tuz anneleri lakabı takılmıştır. Buraya gelip tuz üretme aşamalarını izleyip tuz hakkında bilmediğiniz birçok bilgiyi burada öğrenebilirsiniz. Ülkenin önemli turistik alanlarından biridir.

10  De Coconi Botanik Bahçesi

Adalar ülkesi Mayotte’nin Coconi kentinde yer alan De Coconi Botanik Bahçesi, gezilip görülmesi gereken harika bir park bahçesidir. Bu bahçede çok sayıda bitki türü bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte gelip harika bitki türlerini keşfedebilirsiniz.


Mayotte

Nüfus: 246.496

Başkent: Mamoudzou

Resmi Dili: Fransızca

Para Birimi: Euro

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 1974

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here