Mecitözü İlçesi

Mecitözü ilçesi Çorum ilimize bağlı 14 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 37 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Çorum’un İlçeleri

Mecitözü ilçesi tarihi M.Ö. 5000 yıllarına kadar uzandığı Kuşsaray Köyü ve Elvançelebi Beldesi’nde yapılan kazılarda anlaşılmıştır. Mecitözü uzun yıllar Sivas Amasya bucağına bağlanmıştır. 1916 yıllında Ankara ili Çorum Sancağına bağlanmıştır. İlçeye bağlı 1 belde 54 köy bulunur. ilçe 2011 yıllı itibari ile toplam nüfusu 17.996’dir.

Mecitözü Nerede

Mecitözü’de Gezilecek Yerler

1-Elvançelebi Cami Ve Türbesi

Çorum ilimizin Mecitözü ilçesine bağlı Elvançelebi köyünde bulunan Elvançelebi Cami Ve Türbesi hakkındaki gözlemlerimizi sizinle paylaşacağız. Elvan Çelebi hakkında kısa bir bilgi verecek olursak Elvan Çelebi 13. Yüzyılda yaşamıştır. O yıllarda Moğol baskısı sonucu kaçıp Anadolu’ya gelmiştir. Burada birçok âlimden ders almıştır. Daha sonra babası Mısıra gidince Elvan Çelebi Mecitözü’ne gelip Elvan Köyüne yerleşiyor. Burada birçok hizmette bulunuyor. Cami, çeşme, zaviye, türbe ve hamam yaptı daha sonra Eretna Beyliğin hükümdarlığı ile birlikte bir vakıf kurdu. Bu vakıf çevre köylerde bulunan maddi durumu kötü olan insanlara yemek dağıtırdı. Ayrıca burada kurulan medrese de birçok insan yetiştirdi. Ölünce onun ailesini yanına gömdüler. Ayrıca Elvan Çelebi atalarının hayat hikâyelerini anlattığı Menakib-i Kudsiyye fi Menasib-il-Ünsiyye adlı 1081 beyitlik bir eser yazdı. Bu eser 13. Ve 14. Yüzyılda eski Türkçe ile yazıldığı için Türk Edebiyatında önemli bir yeri vardır. Elvan çelebi ölüm tarihi ile ilgili kesin bir tarih bulunmamaktadır. Sonuç olarak yolumuz buraya düşerse her karış toprağında tarihin izi olan bu kenti ziyaret etmeyi unutmayınız.

ELVAN ÇELEBİ TÜRBESİ  Nerede, Nasıl Gidilir?
ELVAN ÇELEBİ CAMİ  Nerede, Nasıl Gidilir?
Mecitözü Nerede, Nasıl Gidilir?
Mecitözü Hangi Şehirde

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here