Menteşe

Menteşe; Muğla’nın merkez ilçesidir. Tarihi yapısını koruyan Menteşe ilçesi dar sokakları ve tarihi evleri ile dikkat çekmektedir. Menteşe ilçesinde doğal yerlerden çok tarihi yerler bulunmaktadır.

Arasta Çarşısı: Menteşe ilçe merkezinde Valiliğin yanında yer almaktadır. Eski kervan yolu üzerinde bulunmasından dolayı önemli bir yer olan Arasta günümüzde çarşı olarak kullanılmaktadır. Arasta Çarşısında lokantalar, giyim ve ayakkabı dükkanları, berber, hediyelik eşya ve has dokuma satan dükkanlar bulunmaktadır. Arasta Çarşısının merkezinde şadırvan, büyük bir çınar ağacı ve Şemsi Ana Çeşmesi bulunmaktadır. Menteşe ilçe merkezinde yer alan Arasta Çarşısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Saat Kulesi: Menteşe ilçe merkezinde bulunan Arastanın hemen yanında yer almaktadır. Saat Kulesi 1895 yılında Muğla’nın ilk belediye başkanı olan Hacı Kadızade Süleyman Efendi tarafından inşa edilmiştir.Dönemin ünlü ustası Rum Filvarı tarafından inşa edilen Saat Kulesi görülmesi gereken yerlerdendir.

Yağcılar Hanı: 1493 yılında Osmanlı Mimarisine uygun olarak yapılan Yağcılar Hanı Menteşe ilçe merkezinde yer almaktadır. Bu han yapıldığı dönemlerde çevresinde yağhaneler bulunmasından dolayı Yağcılar Hanı olarak anılmıştır. Günümüzde restore edilen Yağcılar Hanı yöresel dokumalar ve halı satan mağazalara ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl binerce yerli ve yabancı turistlerin akımına uğrayan Yağcılar Hanında hem yöreye özgü el emeklerini satın alabilir hem de hanın bahçesinde çınar ağaçlarının altında oturup keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

1-Muğla Gezi Rehberi

2-Muğla’da Gezilecek 10 Yer

3-Muğla Gece Hayatı

4-Muğla Otelleri ve Muğla Otel Fiyatları

5-Muğla Balayı Otelleri ve Paketler

Menteşe Hangi şehirde
Menteşe Haritası
Menteşe Nasıl Gidilir
Menteşe Nerede
Menteşe

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here