PAYLAŞ
Milet Müzesi

Nerede: Aydın

Nasıl gidilir: İl merkezinden Didim ilçesine gelinir. Buradan dolmuşla ulaşılabilir. Millet örenyeri karşısındadır.

Hangi bölgede: Ege Bölgesi

Şehir merkezine ne kadar uzaklıkta: 98 km

Denizden koparılan kent olarak bilinen Milet kenti Efes gibi bir liman kentidir. Bu kentte bulunan Milet müzesi hakkında gözlemlerimizi aktaracağız.

Milet Müzesine Nasıl Gidilir
Milet Müzesine Nasıl Gidilir

Aydın ilimizin Didim ilçesine bağlı Balat köyünde bulunan Milet Müzesi 1965 yıllında Balat ilkokulun deposu olarak inşa ediliyor. 1967 yıllında ilkokuldan ayrılarak müze olarak inşa ediliyor.1973 yılında ziyaretçilere açılıyor. Fakat belli bir süre sonra müze binası tehlike arz ettiği için 2000 yıllında ziyaretçilere kapatılıyor. 2011 yıllında Kültür Turizm Bakanlığın girişimi ile yıkılıp yerine yeni bir bina yapılıyor. Yeni bina  tekrar müze olarak açılıyor. Günümüze kadar da kullanılıyor.

Milet Müzesi Nerede
Milet Müzesi Nerede

Didim ve Söke İlçeleri Milet Müzesi’nin sorumluluk alanındadır. Müze koleksiyonunda yaklaşık olarak 7300 arkeolojik, 93 etnografik, 13.000’e yakın sikke olmak üzere toplam 20.000 üstünde envantere kayıtlı eser vardır. müze 600 metre karelik bir alanda yapılmıştır. Ayrıca  Koleksiyondaki eserlerin büyük kısmı Milet, Didim ve Priene ören yerlerinden ve buralarda yapılmakta olan kazılardan gelmiştir. Müze iki ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar:

  1. Bahçe teşhiri: burada bahçede aslan heykeli, yazıtlar, mezar stelleri, lahitler, mimari elemanlar ve sütun başlıkları sergilenmektedir
Bahçe teşhir alanı
Bahçe teşhir alanı
  1. Kapalı alan teşhiri: bu bölümde ise Didim de bulunan anıt kentlerinde yapılan kazılar sonucunda bulunan tarihi eserleri sergilenmektedir.
kapalı teşhir alanı
kapalı teşhir alanı

Sonuç olarak bu ilimize yolunuz düşerse mutlaka gelip bu tarihle yoğrulmuş  kenti ziyaret edip, güzel havasını da içinize doya doya çekersiniz.

Milet Müzesi
Milet Müzesi

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz